jūrmalas pērkonamoliņš

Anthyllis maritima Schweigg.

Anthyllis maritima Schweigg. attēls

latviski: jūrmalas pērkonamoliņš

angliski:

vāciski: Strand-Wundklee

zviedriski: strandgetväppling

igauniski: meri-koldrohi

lietuviski: pajūrinis perluotis

krieviski: язвенник приморский

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Anthyllis maritima Schweigg. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs vai daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-70 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs gulošs, izpleties vai pacils, blīvi zīdaini apmatots, parasti vienam augam 2-6 stublāji, kas zaro no pamata. Tipiskā gadījumā apmatojuma dēļ augs izskatās sudrabains. Piezemes (rozetes) lapas zilganas, tām 3 šauri eliptiskas lapiņas (ga 2-5 cm, pl 0.5-1.5 cm), galotnes lapiņa lielāka. Nereti lapai ir galotnes lapiņa viena pati. Stublāja lapas ar 2-4 lapiņu pāriem un lielāku galotnes lapiņu. Lapiņu apmatojums plātnes apakšpusē blīvāks. Ziedi blīvās, lielās (Ø 3-4 cm), diezgan satuvinātās galviņās stublāja galotnē. Seglapas dziļi šķeltas, plūksnas šauras un smailas. Kauslapas (ga 0.8-1 cm) vienkrāsainas, bāldzeltenas, blīvi klātas ar atstāvošiem matiņiem. Vainaglapas zeltaini dzeltenas (ga ap 1.5 cm). Auglis - olveida pākstīte ar vienu sēklu. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Baltijas jūras reģiona endēms.

Latvijā reti, galvenokārt jūras piekrastē.

Biotopi:

Parasti nelielas grupas sausos mežos, kāpās, retāk dažādās nezālienēs. Raksturīga suga kāpu smiltāju augu sabiedrībās: Cl. Ammophiletea, All. Agropyro-Honckenyon peploidis un All. Ammophilion arenariae.

Īpašas norādes:

Šī suga no citiem pērkonamoliņiem, kas dažās florās nereti tiek apvienoti kā kopsuga Anthyllis vulneraria sensu lato, bet dažās valstīs sadalīti sīkākās sugās vai pasugās, atšķirama pēc zilganajām piezemes lapām ar 3 šauri eliptiskām lapiņām, kā arī blīvā, zīdainā apmatojuma, kas piešķir sudrabainu nokrāsu. Raksturīgs arī zeltaini dzeltens zieda vainags (vainagā nemēdz būt sārta vai tumši oranža krāsa). Kauss gaiši dzeltenīgs, vienkrāsains (nevis divkrāsains).

Ierakstīts Latvijas Sarkanajā grāmatā 3. kategorijā.

Rare. Mostly along the coastline. Small groups in dry pine forests and dunes.

Редко. Преимущественно по морскому побережью. Небольшие группы в сухих сосновых лесах и дюнах.

Apskati citas sugas: