aloza

Alosa alosa (L.)

Alosa alosa (L.) attēls

latviski: aloza

angliski: allis shad

vāciski: maifisch

zviedriski: majfisk

igauniski: aloosa

lietuviski: alsė

krieviski: алоза

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Alosa alosa (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis samērā augsts, no sāniem saplacināts. Mute ar sīkiem zobiem, vērsta uz priekšu. Mugura tumši zila, sāni un vēders sudrabains. Uz žaunu vākiem parasti 1-2 tumši plankumi.

Morfoloģija:

D 4-5/13-17, A 3/17-24, P 1/13-16, V 1/7-8, C 19, sq. 70-86, sp.br. (69)-80-140, vt. 57-58.

Izmēri:

L-100 cm, W-6 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Vēdera ķīlis ass (skat. reņģi). Augšlūpa vidū šķelta (skat. reņģi un brētliņu). Žaunu bārkšu vairāk nekā paledei un reņģei, tās ir garākas nekā žaunu lapiņas. Gareniski gar sāniem parasti vairāk zvīņu nekā paledei, reņģei un brētliņai.

Bioloģija:

Anadroma zivs. Uzturas baros. Dzīvo jūrā, nārstot dodas uz upēm. Mazuļi migrē uz jūru pirmajā dzīves gadā. Novērota līdz 800 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 20 km diennaktī. Pamatbarība: planktons, retāk zivju mazuļi. Sasniedz 21 gada vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 3 gadu vecumā, sasniedzot 30-40 cm garumu. Auglība 100-200 tūkst. ikru. Nārsto maijā-jūlijā. Raksturīgs vienlai-cīgs nārsts. Ikri pelaģiski, to attīstība ilgst 3-5 dienas.

Izplatība:

Atlantijas piekraste no Skandināvijas līdz Ziemeļāfrikai, arī Vidusjūra. 20. gs. 20.-30. gados iekļauta Latvijas ihtiofaunas sarakstos. Atrašanas gadījumi Latvijas ūdeņos nav zināmi. Baltijas jūrā konstatēta tikai rietumdaļā. Pēdējie noķeršanas gadījumi reģistrēti 1959. un 1982. gadā. Norādījumi par alozas atradnēm Ziemeļbaltijā (Somu līcī), domājams, attiecināmi uz paledi.

Izmantošana:

Saimnieciskas nozīmes nav.

Summary:

Anadromous species. Distributed along the European and North African coast. Included in the list of Latvian fishes in 1920s-30s. No records in Latvia. Occurring in the western Baltic only.

Apskati citas sugas: