rudulis

Scardinius erythrophthalmus (L.) (syn. Leuciscus erythrophthalmus)

Scardinius erythrophthalmus (L.) attēls

latviski: rudulis

angliski: rudd

vāciski: Rotfeder

zviedriski: sarv

igauniski: roosärg

lietuviski: raudė

krieviski: красноперка

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Scardinius erythrophthalmus (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis samērā augsts, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute vērsta uz augšu (uz priekšu). Mugura zilganpelēka, zaļganpelēka vai zaļganbrūna, sāni un vēders zeltains. Pirms nārsta tēviņiem uz galvas un muguras izveidojas nārsta kārpiņas.

Morfoloģija:

D 1-5/7-11, A 2-4/8-14, P 1/10-18, V 1-2/7-9, C 18-21, l.l. 36-46, os.ph. 3.5-5.3, sp.br. 8-21, vt. 34-42; Latvijā D 7-9, A 9-13, l.l. 40-47.

Izmēri:

L-48 cm, W-2 kg, Latvijā l-30 cm, W-0,8 (0,9) kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Acs varavīksne-ne sarkanīga vai oranža (skat. citas karpu dzimtas zivis). Spuras koši sarkanas, sāni un vēders zeltains, rīkles zobi divās rindās, rievoti (skat. raudu).

Bioloģija:

Saldūdens zivs. Uzturas baros. Lielākas koncentrācijas veido vēlu rudenī, izvietojoties ziemošanas bedrēs, un ziemojot. Ziemā mazaktīvs. Parasti uzturas ūdensaugu saaudzēs vai to tuvumā. Pamatbarība: bentoss un ūdensaugi. Sasniedz 20 gadu, Latvijā 17 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 1-7 gadu vecumā, sasniedzot 4-23 cm, Latvijā 6-13 cm garumu (l). Auglība 0,6-469,2 tūkst. ikru. Nārsto aprīlī-jūlijā, Latvijā maijā-jūlijā (ūdens t° 10-28°C) no 5 cm līdz 2.5 m dziļumā. Raksturīgs porciju nārsts 2-3 piegājienos ar 5-20 dienu starplaiku. Kopējais nārsta ilgums 30-78 dienas. Ikri pielīp pie augiem, to attīstība ilgst 3-15 dienas (50-60 grād-dienas). Pēc izšķilšanās kāpuri dažas dienas pavada piestiprinājušies pie augiem. Veido hibrīdus ar plaudi, plici, raudu un vīķi.

Izplatība:

Eiropa un Āzija. Latvijā sastopams daudzās upēs un ezeros, kā arī jūras piekrastē, īpaši upju grīvu rajonos. Nelielās upītēs un nelielos vai stipri aizaugušos, īpaši slēgtos ezeros parasti nav sastopams.

Izmantošana:

Zvejnieku un makšķer-nieku lomos sastopams samērā reti.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe and Asia. In many Latvian rivers and lakes, and coastal waters near river mouths. Rarely found in small streams and closed, overgrown lakes. In Latvia reaching maturity when 6 - 13 cm long (l). Spawning in May - July. Rare catch for anglers. Object for recreational fishing.

Apskati citas sugas: