ālants (šķaunacis)

Leuciscus idus (L.) (syn. Idus idus)

Leuciscus idus (L.) attēls

latviski: ālants (šķaunacis)

angliski: ide

vāciski: Aland

zviedriski: id

igauniski: säinas

lietuviski: meknė

krieviski: язь

Apraksts:

Ķermenis samērā augsts, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute vērsta uz priekšu vai nedaudz uz leju. Mugura zilganmelna vai zaļganbrūna, sāni tumši sudrabaini vai nedaudz zeltaini, vēders sudrabaini balts. Pirms nārsta tēviņiem uz ķermeņa izveidojas nārsta kārpiņas.

Morfoloģija:

D 2-4/6-10, A 2-4/7-12, P 1-2/13-20, V 1-2/7-9, C 19, 1.l. 52-65, os.ph. 3.5-5.3, sp.br. 7-15, vt. 37-48; Latvijā D 7-9, A 8-11, l.l. 55-63.

Izmēri:

L-102 cm, W-8 kg, Latvijā L-(72) cm, l-43 cm, W-2 (5,5) kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Spuras, īpaši anālā spura un vēdera spuras, tumši sarkanas, mute vērsta uz priekšu (skat. balto sapalu). Anālās spuras ārējā mala ieliekta (skat. sapalu). Sānu līnijā vairāk zvīņu nekā sapalam. Rīkles zobu formula atšķiras no sapala un baltā sapala formulām.

Bioloģija:

Saldūdens vai puscaur-ceļotāja zivs. Mazuļi uzturas baros, bet pieaugušie īpatņi - pa vienam vai nelielos baros. Ziemā koncentrējas bedrēs samērā lielos baros, kas saglabājas arī pavasarī līdz nārstam. Novērota līdz 200 km tāla migrācija. Pamatbarība: bentoss un ūdensaugi. Sasniedz 23 gadu, Latvijā 13 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 2-10 gadu vecumā, sasniedzot 12-40 cm garumu (l). Auglība 8,9-403,2 tūkst. ikru. Nārsto martā-jūlijā, Latvijā aprīlī (ūdens t° 3-19°C) no 5 cm līdz 12 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kas ilgst 2-36 dienas. Ikri pielīp pie augiem, sak-nēm, akmeņiem un cita substrāta, to attīstība ilgst 4-32 dienas (80-120 grād-dienas). Veido hibrīdus ar balto sapalu un salati.

Izplatība:

Eiropa un Āzija. Latvijā sastopams daudzās upēs un ezeros, kā arī jūras piekrastē. Nelielos vai stipri aizaugušos, īpaši slēgtos ezeros parasti nav sastopams. Latvijā ievesta dīķos un akvārijos audzējamā ālanta kultūrforma - orfa (Leuciscus idus aberratio orfus (L.)), kas no tipiskās formas atšķiras ar zeltaini oranžo krāsu. Orfa ielaista Klapiņu, Lielauces, Līkaiņu un Sēmes ezeros.

Izmantošana:

Zvejnieku un makšķer-nieku lomos sastopams samērā reti. Rīgas līcī 90. gados nozvejo 4-20 t gadā. Galvenokārt zvejo Rīgas līča rietumu piekrastē.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe and Asia. In many Latvian rivers, lakes, and coastal waters. Rarely found in small streams and closed, overgrown lakes. In Latvia reaching maturity when 12 - 40 cm long (l). Spawning in April. The orphus, a golden domesticated variety for ponds and aquariums, released in 4 lakes of Zemgale and Latgale. Rare catch for anglers. Object for recreational fishing. Annual coastal (mostly in the western part of the Gulf of Riga) catch has decreased from 25 tons (mid-1980s) to 4 tons now.

Apskati citas sugas: