avota palija (Amerikas palija)

Salvelinus fontinalis (Mitch.) (syn. Salmo fontinalis)

Salvelinus fontinalis (Mitch.) attēls

latviski: avota palija (Amerikas palija)

angliski: brook charr

vāciski: Bachsaibling

zviedriski: bäckröding

igauniski: ameerika paalia

lietuviski: amerikinė palija

krieviski: американский голец

Apraksts:

Ķermenis slaids, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute ar zobiem, vērsta uz priekšu. Caurceļotājformai mugura zila vai zaļa, sāni un vēders sudrabains. Saldūdens formai mugura zaļgana vai brūngana, sāni un vēdrs zaļgans. Uz sāniem sarkani vai oranži plankumi ar zilu apmali. Muguras spura un astes spura ar tumšām šķērssvītrām. Pirms nārsta tēviņiem sāni kļūst sarkani, krūšu spuras, vēdera spuras un anālā spura sarkana ar baltu malu. Mazuļiem uz sāniem 8-12 lieli tumši plankumi un bieži arī daži sarkani vai dzelteni punkti.

Morfoloģija:

D 3-5/7-11, A 3-5/7-13, P 1/10-13, V 1/7-9, C 19, l.l. 108-243, sp.br. 11-22, vt. 57-62.

Izmēri:

L-90 cm, W-8,6 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Ir taukspura. Mute ar zobiem, ķermenis plankumains (skat. sīgu dzimtu). Anālajā spurā parasti mazāk staru nekā ketlasim, kižučam un kuprlasim. Lemeškaula kāts bez zobiem (skat. citas lašu dzimtas zivis). Lemeškaula plātnīte priekšpusē smaila, uz muguras spuras un astes spuras tumšas šķērssvītras (skat. Arktikas paliju).

Bioloģija:

Anadroma vai saldūdens zivs. Uzturas pa vienai. Anadromā forma dzīvo jūrā, nārsto upēs. Mazuļi upēs pavada 2-3 gadus. Pamatbarība: bentoss un zivis. Sasniedz 24 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 1-4 gadu vecumā, sasniedzot 9-20 cm garumu (Ls). Auglība 0,1-7 tūkst. ikru. Nārsto septembrī-martā (ūdens t° 4-6°C) no 0,8 līdz 1 m dziļumam. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts. Mātīte veido ligzdu, ierokot ikrus oļos, to attīstība ilgst 50-210 dienas (350-420 grāddienas).

Izplatība:

Ziemeļamerika. Latvijā ievesta 1902., 1912. un 1914. gadā. Ielaista upēs, bet nav ziņu, kurās. Viena no paliju sugām audzēta zivjaudzētavās arī sešdesmitajos gados. Populāciju izveidošanās Latvijā nav zināma. Lietuvā un Sanktpēterburgas apgabala atsevišķos strautos izveidojušās populācijas. Sanktpēterburgas apgabalā ievesta gadsimta sākumā no Latvijas.

Summary:

Anadromous or freshwater species. Distributed in North America. Imported to Latvia in 1902 - 1914. Stocked in rivers, but no records where. No established populations in Latvia recorded. Successfully introduced in a few brooks in Lithuania and near St. Petersburg.

Apskati citas sugas: