gludā plekste (limanda, gludā limanda)

Limanda limanda (L.) (syn. Pleuronectes limanda)

Limanda limanda (L.) attēls

latviski: gludā plekste (limanda, gludā limanda)

angliski: dab

vāciski: Kliesche, Scharbe

zviedriski: sandskädda

igauniski: soomuslest

lietuviski: gelsvapelekė plekšnė, limanda

krieviski: лиманда

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Limanda limanda (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Tipiska, samērā neliela plekstu dzimtas zivs. Acis atrodas ķermeņa labajā pusē. Mute maza, sniedzas tikai līdz acu priekšējai malai, žokļi asimetriski, ar nelieliem koniskiem zobiņiem, kas labāk attīstīti aklajā pusē. Ķermenis acu pusē klāts ar ktenoīdām zvīņām, kas padara to nedaudz raupju. Aklajā pusē - cikloīdās zvīņas. Sānu līnija labi redzama, puslokā izliekta virs krūšu spuras un sniedzas līdz acs ārējai malai. Acu pusē krāsa stipri mainīga, no gaiši brūnas līdz pelēkbrūnai ar tumšākiem punktiem. Aklā puse - balta.

Morfoloģija:

D 65-81, A 50-61, P (10)11-12(13), V 6, C 50-64, l.l. 73-90, vt. (38)39-40(42), sp.br. (9)10-13(14) .

Izmēri:

L-42 cm, W-1,3 kg. Parasti līdz 30 cm.

Atšķirīgās pazīmes:

Sānu līnija puslokā izliekta virs krūšu spuras, uz galvas nav kaula pauguriņu un nav arī īsu asu dzeloņu gar muguras un anālās spuras pamatnēm (skat. pārējās plekstu dzimtas zivis).

Bioloģija:

Bentiska jūras zivs. Dzīvo uz smilšainām gruntīm līdz 150 m, bet parasti 20-40 m dziļumā. Migrācijas nelielas, vasaras sākumā krasta virzienā, rudenī - jūras virzienā. Arī mazuļi vasarā uzturas piekrastē, seklumā. Bentofāga, barojas ar sīkām zivīm (tūbītēm), daudzsartārpiem, vēžveidīgajiem, gliemenēm (Macoma baltica). Var sasniegt 13 gadu vecumu. Baltijas jūras populācija no pārējām atšķiras ar lēnāku augšanu. Sasniedz 13 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavību tēviņi sasniedz trīs gadu, mātītes - četru gadu vecumā. Nārsto no aprīļa līdz augustam 35-45 m dziļumā. Sekmīgam nārstam nepieciešams ūdens sāļums ne mazāks par 15ä, tāpēc Baltijas jūrā uz austrumiem no Arkonas ieplakas nārsta vietu nav. Auglība 670-770 tūkst. ikru, tie tāpat kā kāpuri pelaģiski. Kāpuri 14 mm garumā pāriet uz bentisku dzīvi.

Izplatība:

Ziemeļeiropas piekraste. Baltijas jūrā tikai rietumdaļā līdz Bornhol- mas salai. Austrumbaltijā un Ziemeļbaltijā ļoti reta ieceļotāja. Līdz šim konstatēta dažas reizes: 1942. gadā pie Hījumā un 1948. gadā pie Sāmsalas. Tiešu limandas novērojumu Latvijas piekrastē nav.

Izmantošana:

Baltijas jūrā tiek zvejota tikai rietumdaļā, kopējā nozveja 80. gadu beigās pieaugusi līdz apmēram 2 tūkst. t gadā.

Summary:

Marine demersal species. Distributed along the North European coast. In the western part of the Baltic up to Bornholm. Very rarely immigrating in the eastern and northern parts. Few records only: near Hiijumaa (1942) and Saaremaa (1948). No direct observations of the dab near Latvia.

Apskati citas sugas: