plicis (mauris, plīte)

Blicca bjoerkna (L.)

Blicca bjoerkna (L.) attēls

latviski: plicis (mauris, plīte)

angliski: silver bream

vāciski: Güster

zviedriski: björkna

igauniski: nurg

lietuviski: plakis

krieviski: густера

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Blicca bjoerkna (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis augsts, no sāniem saplacināts. Mute vērsta nedaudz uz leju. Mugura zilganpelēka, sāni un vēders sudrabains. Pirms nārsta tēviņiem uz muguras un žaunu vākiem izveidojas nārsta kārpiņas.

Morfoloģija:

D 2-3/7-10, A 3/17-25, P 1/13-17, V 1-2/7-9, C 19, l.l. 40-52, os.ph. 2.5-5.2, sp.br. 12-22, vt. 36-44; Latvijā D 7-9, A 20-25, l.l. (43)-45-52.

Izmēri:

L-50 cm, W-2,0 kg, Latvijā l-30 cm, W-0,8 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Krūšu spuru, vēdera spuru un anālās spuras pamatnes, bieži arī vēdera spuru lielākā daļa ir sarkanīga, rīkles zobi 2 rindās (skat. plaudi un spāri). Sānu līnijā parasti mazāk zvīņu nekā plaudim un spārei. Anālajā spurā mazāk staru nekā spārei.

Bioloģija:

Saldūdens zivs. Uzturas baros. Sevišķi lielas koncentrācijas veido rudenī pirms izvietošanās ziemošanas bedrēs. Ziemā mazaktīvs. Novērota līdz 84 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 8 km diennaktī. Pamatbarība: bentoss un zooplanktons. Sasniedz 23 gadu, Latvijā 18 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 2-8 gadu vecumā, sasniedzot 5-20 cm, Latvijā 6-14 cm garumu (l). Auglība 0,6-351 tūkst. ikru. Nārsto aprīlī-jūlijā, Latvijā maijā-jūlijā (ūdens t° 8-25°C) no 15 cm līdz 6 m dziļumā. Raksturīgs porciju nārsts 2-3 piegājienos ar 8-26 dienu starplaiku. Kopējais nārsta ilgums 20-52 dienas. Ikri pielīp pie ūdensaugiem, to attīstība ilgst 3-14 dienas (90-116 grād-dienas). Veido hibrīdus ar plaudi, spāri, raudu, ruduli, vīķi un vimbu.

Izplatība:

Eiropa un Āzija. Latvijā sastopams daudzās upēs un ezeros, kā arī jūras piekrastē, īpaši upju grīvu tuvumā. Nelielās upītēs un nelielos vai stipri aizaugušos, īpaši slēgtos ezeros parasti nav sastopams. Izplatība līdzīga plauža izplatībai. Ielaižot plaužus no vienas ūdenstilpes otrā, reizē ar tiem mēdz pārceļot arī plicis.

Izmantošana:

Zvejnieku un makšķer-nieku lomos bieži sastopams kopā ar plaudi, parasti nelielā daudzumā.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe and Asia. In many Latvian rivers and lakes, along the sea coast near river mouths. Rarely found in small streams and closed, overgrown lakes. Reaching maturity when 6 - 14 cm long (l). Spawning in May - July. Common catch for anglers.

Apskati citas sugas: