krievu store

Acipenser güldenstädti Brandt

Acipenser güldenstädti Brandt attēls

latviski: krievu store

angliski: Russian sturgeon

vāciski: Russischer Stör

zviedriski: rysk stör

igauniski: vene tuur

lietuviski: rusiškasis eršketas

krieviski: русский осетр

Apraksts:

Ķermenis slaids, vārpstveida, klāts ar 5 kaula vairogu rindām un sīkām kaula plātnītēm. Mute galvas apakšpusē, tās priekšā 4 taustekļi. Mugura un sānu augšdaļa pelēcīgi zaļgana, pelēcīga vai zeltaini brūna, sānu apakšdaļa un vēders balts vai dzeltenīgs.

Morfoloģija:

D 26-51, A 16-35, sp.br. 15-36, muguras vairogi 5-19, sānu vairogi 21-50, vēdera vairogi 6-15.

Izmēri:

L-4 m, W-613 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Taustekļi gludi (skat. sterleti un belugu), tie atrodas tuvāk purna galam nekā mutei (skat. stori). Plātnītes uz ķermeņa sāniem virs sānu vairogiem izvietotas neregulāri (skat. stori). Žaunu bārkstīm viens asmenis (skat. Sibīrijas stori).

Bioloģija:

Anadroma zivs. Uzturas pa vienai vai nelielos baros jūras piekrastē. Lielākas koncentrācijas veido ziemojot. Dzīvo jūrā, nārstot dodas uz upēm. Mazuļi upēs pavada 1-3 gadus. Novērota līdz 3500 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 60 km diennaktī. Pamatbarība: bentoss (moluski un vēžveidīgie) un nelielas zivis. Sasniedz 50 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 7-35 gadu vecumā, sasniedzot 80-145 cm garumu. Auglība no 23 tūkst. līdz 1,2 milj. ikru. Upēs ienāk galvenokārt no aprīļa līdz jūnijam. Nārsto maijā-jūnijā. (ūdens t° 7-26°C) 1,5-16 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kas ilgst 6-50 dienas. Ikri pielīp pie akmeņiem, oļiem vai smiltīm, to attīstība ilgst 3-12 dienas. Nārsto reizi 3-10 gados. Veido hibrīdus ar belugu, sterleti un stori.

Izplatība:

Azovas, Kaspijas un Melnās jūras baseini. Latvijā no 1962. līdz 1968. gadam ielaista Daugavā, Gaujā, Lielupē un Rīgas līcī, kā arī Āsteres, Cirīša un Sventes ezerā. Populāciju izveidošanās Latvijā nav zināma.

Summary:

Anadromous species. Basic area - the Azov, Caspian, and Black Seas catchment areas. Released in the Daugava, the Gauja, the Lielupe, and the Gulf of Riga, as well as Lakes Āsteres, Cirīša and Sventes in 1962 - 1968. No established populations in Latvia recorded.

Apskati citas sugas: