Sibīrijas store

Acipenser baeri Brandt

Acipenser baeri Brandt attēls

latviski: Sibīrijas store

angliski: Siberian sturgeon

vāciski: Sibirischer Stör

zviedriski: sibirisk stör

igauniski: siberi tuur

lietuviski: sibirinis eršketas

krieviski: сибирский осетр

Apraksts:

Ķermenis slaids, vārpstveida, klāts ar 5 kaulu vairogu rindām un sīkām kaula plātnītēm. Mute galvas apakšpusē, tās priekšā 4 taustekļi. Mugura un sānu augšdaļa pelēcīgi dzeltena vai tumši brūna, sānu apakšdaļa un vēders balts vai dzeltenīgs.

Morfoloģija:

D 30-59, A 16-34, sp.br. 20-51, muguras vairogi 10-20, sānu vairogi 32-62, vēdera vairogi 7-16.

Izmēri:

L-3 m, W-210 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Taustekļi gludi (skat. sterleti un belugu). Plātnītes uz ķermeņa sāniem virs sānu vairogiem izvietotas neregulāri (skat. stori). Žaunu bārkstis vēdekļveidīgas ar vairākiem asmeņiem (skat. krievu stori).

Bioloģija:

Anadroma vai saldūdens zivs. Uzturas pa vienai vai nelielos baros. Anadromā Sibīrijas store dzīvo jūrā, nārstot dodas uz upēm. Mazuļi upēs pavada 1-8 gadus, sasniedzot garumu 8-37 cm. Novērota līdz 2500 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 30 km diennaktī. Pamatbarība: bentoss, retāk zivis. Sasniedz 63 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 6-30 gadu vecumā, sasniedzot 56-138 cm garumu. Auglība no 16 tūkst. līdz 1,5 milj. ikru. Nārsto maijā-augustā (ūdens t° 9-21°C) 1-9 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts. Ikri pielīp pie akmeņiem, oļiem un cita substrāta, to attīstība ilgst 3-11 dienas (67-121 grāddienas). Nārsto reizi 1-6 gados. Veido hibrīdus ar sterleti.

Izplatība:

Sibīrijas upes no Obas līdz Kolimai, Baikāla ezers. Latvijā no 1962. līdz 1975. gadam ielaista Daugavā, Gaujā, Lielupē un Rīgas līcī, kā arī Āsteres, Cirīša un Sventes ezeros. Po- pulāciju izveidošanās Latvijā nav zināma. Latvijā ievesta arī Baikāla store, ko mēdz izdalīt kā Sibīrijas stores pasugu - Acipenser baeri stenorhynchus A. Nikolski.

Summary:

Anadromous or freshwater species. Basic area - Siberian rivers from the Ob to the Kolyma. Released in the Daugava, the Gauja, the Lielupe, and the Gulf of Riga, as well as Lakes Āsteres, Cirīša and Sventes in 1962 - 1975. Also the Baikal Sturgeon Acipenser baeri stenorhynchus, considered a subspecies of the Siberian sturgeon, released in Latvian waters. No established populations in Latvia recorded.

Apskati citas sugas: