svītrainais krastmalu zirneklis (svītrainais medniekzirneklis)

Dolomedes fimbriatus (Clerck, 1757)

Dolomedes fimbriatus (Clerck, 1757) attēls
 • svītrainais krastmalu zirneklis attēls
 • svītrainais krastmalu zirneklis attēls

latviski: svītrainais krastmalu zirneklis (svītrainais medniekzirneklis)

angliski: raft spider

vāciski: Gerandete Jagdspinne

zviedru: kärrspindel

igauņu: hiidämblik

lietuviešu: juostuotasis plūdvoris

krievu: бахромчатый охотник

Apraksts:

Ķermeņa garums - līdz 2 cm (līdz 5-6 cm kopā ar kāju garumu), šokolādes brūns, ar gaišu, platu svītru sānos un vēdera apakšpusē (faktiski šī svītra ir vairāku svītru saplūdums). Dažreiz ķermeņa pamatkrāsa ir zaļganbrūna. Dzīvo dažādās mitrzemēs: purvos, ap dīķiem un līdzīgās vietās, kur nav pārāk blīvs augājs. Medī aktīvi atklātās vietās dažādus kukaiņus, pārvietojas pa ūdensaugāja virsmu: lēpēm, glīvenēm, ežgalvītēm. Lielie zirnekļi uzbrūk zivju mazuļiem un kurkuļiem. Apdraudēts slēpjas zem ūdens. Ķeramtīklus neauž. Mātīte ligzdveida tīklu auž pirms olu dēšanas, savelkot kopā ar tīmekļiem vairākus zāles vai druknu lakstaugu stublājus un apsargā ligzdu.
Dižzirnekļu dzimtā Pisauridae kopumā visā pasaulē sastopams vairāk nekā 330 sugu; visas tās ir lieli zirnekļi: ar parasti vismaz 1-2,2 cm garu ķermeni. Latvijā un citur Baltijā sastopamas 3 sugas, kas visas aplūkojamas šajā vietnē.

Izplatība:

Eiropā sastopama dižzirnekļu dzimtas suga. Pēc kopējā areāla Holarktikas (Eirāzijas) suga. Latvijā diezgan bieži, otrs lielākais pie mums sastopamais zirneklis aiz dižā krastmalu zirnekļa (D.plantarius). Abas sugas ir visai līdzīgas un nereti tiek sajauktas.

Apskati citas sugas:

 • attēls

  Macrargus rufus (Wider, 1834)

 • attēls

  Gonatium rubellum (Blackwall, 1841)

 • attēls

  Kaestneria dorsalis (Wider, 1834)