roņu dzimta (Phocidae)

Roņveidīgo kārtas dzimta vai plēsēju kārtas roņveidīgo jeb airkāju apakškārtas dzimta. Sauszemes plēsējiem Carnivora attāli radniecīgi zīdītāji, no kuriem senatnē cēlušies un pārgājuši uz pamatdzīvesveidu ūdenī. Sistemātikā pastāv divas pieejas – uzskatot, ka evolūcijā atšķirības jau ir attālinājušās tiktāl, lai roņus uzskatītu par savrupu kārtu, vai arī: saglabāt piesaisti plēsēju kārtai un Enaliarctos sencim, un veidot sazarotāku, akadēmiskāku taksonomiju, ieviešot vairākus apakš- vai virs- taksonu iedalījumus.

Roņu jeb īsto roņu dzimta ir skaitliski neliela abās puslodēs dzīvojošu jūras (okeāna) zīdītāju dzimta, dažas sugas izolācijas dēļ mīt saldūdeņos. Raksturīgs vārpstveida ķermenis ar maz izteiktu apmatojumu, toties biezu zemādas tauku slāni. Mazuļiem apmatojums parasti balts, blīvs. Aizmugurējās peldpleznas pagarinātas, nodrošina ātru pārvietošanos ūdenī. Priekšējās peldpleznas daudz mazākas, pirksti nagaini, ūdenī veic dažādas funkcijas, uz sauszemes (ledus) ķermenis tiek uz tām atbalstīts. Pārvietojoties pa sauszemi aizmugurējās peldpleznas tur nostieptas atpakaļ un parasti arī mazliet piepaceltas. Ķermeņa garums Latvijas sugām 1–2,5 m, citviet līdz 6 m, svars no 40 kg līdz ap 280 kg, bet dzimtā var sasniegt pat 3600 kg ziloņroņiem. Zobu sistēma maz diferencēta, pielāgota barības satveršanai un noturēšanai. Pārtiek no zivīm, gliemjiem, vēžveidīgajiem, ļoti reti – citas barības. Uzturas individuāli vai nelielās grupās. Dažas sugas veic sezonālas migrācijas. Kā visiem zīdītājiem, roņiem laiku pa laikam ir jāieelpo. Niršanas dziļums un spēja uzturēties zem ūdens bez ieelpas sugām ir dažāda. Latvijā sastopamajiem roņiem šīs spējas ir visai mērenas. Dienvidu puslodē sastopamais Vedela ronis nirst līdz 600 metru dziļumam un spēj uzturēties zem ūdens starp ieelpām vismaz vienu stundu.

Visā pasaulē, galvenokārt aukstajos un vēsajos sāļūdeņos (augšpus 30° Z platuma, lejpus 50° D platuma), kā arī izolētos saldūdeņos (piemēram, Baikāla ezers) sastopami zīdītāji. Nodala 14 (agrāk 10) ģintis ar 19 sugām, no tām viena suga izzudusi. Latvijā 3 ģintis un 3 sugas.

Šīs dzimtas sugas

  • pelēkais ronis Halichoerus grypus Fabricius

    Halichoerus grypus Fabricius attēls

    angliski: grey seal

    vāciski: Kegelrobbe

    zviedriski: gråsäl

    igauniski: hallhüljes

    lietuviski: ilgasnukis ruonis

    krieviski: серый тюлень

  • plankumainais ronis Phoca vitulina L.

    Phoca vitulina L. attēls

    angliski: common seal, harbour seal

    vāciski: Seehund

    zviedriski: knubbsäl

    igauniski: randal

    lietuviski: paprastasis ruonis

    krieviski: обыкновенная нерпа

  • pogainais ronis Pusa hispida (Schreber)

    Pusa hispida (Schreber) attēls

    angliski: ringed seal

    vāciski: Ringelrobbe

    zviedriski: vikare

    igauniski: viiger

    lietuviski: žieduotasis ruonis

    krieviski: кольчатая нерпа