Amerikas ūdele

Mustela vison Schreber (arī: Neovison vison (Schreber))

Mustela vison Schreber attēls
  • Amerikas ūdele attēls
  • Amerikas ūdele attēls
  • Amerikas ūdele attēls

latviski: Amerikas ūdele

angliski: American mink

vāciski: Amerikanischer Nerz Mink

zviedriski: mink

igauniski: mink

lietuviski: Kanadinė audinė

krieviski: американская норка

Apraksts:

Ķermeņa garums (bez astes): [t] 34-47 cm, [m] 31-38 cm;
Masa: [t] 0,6-1,7 kg, [m] 0,4-1 kg.

Izplatība un sastopamība:

Apdzīvo aizaugušas saldūdenstilpņu piekrastes un salas, uzturas arī jūras pludmalē upju ieteku tuvumā.

Dzīves veids:

Vairošanās periodā - nometnieks, pārējā laikā klejo. Kājas īsas. Pirksti savstarpēji saistīti ar samērā labi attīstītām peldplēvēm. Pēdu spilventiņi gandrīz kaili, nagi samērā gari. Daļējs pēdminis.

Pēdu nospiedumi:

Pēdu nospiedumi - kā Eiropas ūdelei, tikai nedaudz lielāki Pārvietojoties lēcieniem, visbiežāk atstāj pa pāriem sakārtotus nospiedumus. Lēcienu garums parasti 50-60 cm. Salīdzinot ar Eiropas ūdeli, mazāk līkumo. Soļos iet ļoti reti.
Skatīt arī Eiropas ūdeli un sesku.

Mēsli:

desveidīgi; krāsa svaigiem - tumši zaļa vai melna, vecākiem - pelēkzaļa. Garums - 3-4 cm (diametrs 1 cm). Saturā abinieku skeleta daļiņas, zivju asakas un zvīņas, vēžu čaulu un kukaiņu hitīna daļiņas; sīku zīdītāju mati un kauli, putnu spalvas. Atrodami visdažādākajās vietās, biežāk uz paaugstinājumiem, ūdeņu tuvumā. Var būt bezformīgi, līdzīgi ūdru mēsliem. Raksturīga muskusa smaka, kas samērā ilgi saglabājas. Amerikas ūdeles mēsli no Eiropas ūdeles mēsliem praktiski nav atšķirami.

Statuss:

Invazīva suga. Faktiski dabā pilnībā nomainījusi Eiropas ūdeli. Skaits samērā liels un stabils - XXI gs. divdesmitajos gados to vērtē ap 23'000 īpatņu Latvijā.


Taksonomiski pēdējā laikā to atzīst kā nodalāmu savrupā ģintī Neovison. Jaunākajā literatūrā parasti tiek nosaukta kā Neovison vison (nomainot agrāko nosaukumu Mustela vison).

Apskati citas sugas: