stepes murkšķis

Marmota bobak Mueller

Marmota bobak Mueller attēls

latviski: stepes murkšķis

angliski: steppe marmot

vāciski: Steppenmurmeltier

zviedriski: stäppmurmeldjur

igauniski:

lietuviski: stepinis švilpikas

krieviski: обыкновенный сурок, степной сурок, байбак

Apraksts:

Vidēja lieluma (līdz 60 cm), apmēram 6-10 kg smags dzīvnieks. Tēviņi ir lielāki nekā mātītes. Ķermenis apaļīgs, kakls īss, kājas īsas, aste īsa. Apmatojums no dzeltenīgi pelēka līdz rūsgani brūnam, biezs, blīvo pavilnu sedz akotmati, kā gals ir tumšāks. Kažoks ziemas periodā blīvāks un tumšāks nekā vasarā.

Izplatība un sastopamība:

Pēc pamatizplatības Eirāzijas stepes joslas suga no DA-Eiropas līdz Kazahstānas austrumdaļai. Daudzviet saimniecisko pārmaiņu dēļ tās areāls ir sašaurinājies, tomēr pēdējo 10 gadu laikā populāciju lielums un izplatība ir stabilizējušies.


Jauna, potenciāli invazīva (izbēgot un ieviešoties no nebrīves) vāveru dzimtas suga Latvijā. Kažoka dēļ audzēta zvērsaimniecībās un kā mājdzīvnieks, tomēr ne vienā, ne otrā gadījumā nav ieguvis popularitāti. Grūti pieradināms, agresīvs. Atsevišķi Latvijā XXI gs. novērotie īpatņi (piemēram, Beverīnas novadā), acīmredzot, ir izbēguši no nebrīves. Pašlaik vēl ir pāragri spriest par sugas iespējamo ieviešanos Latvijā.

Dzīves veids:

Pamatizplatības apgabalos dzīvo stepē un mežastepē ģimeņu grupās pašizraktās, garās un līdz 4 m dziļās alās. Visaktīvākie no rīta un ap saules rietu. Ģimeņu grupas aktivitātes laikā daži indivīdi (parasti - mātītes) pilda sargu pienākumus, skaļi brīdinot par tuvojošamies briesmām (plēsīgie putni, vilki, šakāļi u.tml.). Barībā - dažādas graudzāles un lakstaugi, barojas arī kultūraugu stādījumos.
Latvijā savvaļā patērētie augi nav zināmi.
Metienā 4-6 mazuļi, attīstība līdz pieaugušam indivīdam - 3 gadi.
Dzīves ilgums - ap 15 gadi.

Apskati citas sugas: