slaidā stabsānpelde

Caprella linearis (L.)

Caprella linearis (L.) attēls

latviski: slaidā stabsānpelde

angliski: skeleton scud, linear skeleton shrimp

vāciski: Widderkrebs

zviedriski:

igauniski:

lietuviski:

krieviski: креветка-морская козочка

Apraksts:

Sānpeldēm ļoti neparasta izskata, 1-4 cm gara suga. Pamatkrāsojums dzeltenīgi pelēks. Raksturīgi manāmi pagarināti, stabveidīgi vēdera posmi un sarukušas ekstremitātes. Tēviņi ir manāmi lielāki nekā mātītes. Mātītes olu maisu nēsā līdzi uz vēdera līdz mazuļu izšķilšanās laikam.

Izplatība:

Visai plaši izplatīta suga: Atlantijā no Z-Amerikas piekrastes līdz Norvēģijai, polārajos Sibīrijas apgabalos Ziemeļu Ledus okeānā, arī Japānā un Jaunzēlandē. Nav izslēgts, ka dažviet tā nokļuvusi kā invazīva (nejauši ieviesta) suga, piemēram, ar kuģu balasta ūdeņiem.
Baltijas reģionā (un Baltijas jūrā) reti vai ļoti reti, nejauši atradumi sasniedz apvidu, kas tuvs Kolkasragam. Faktiski Baltijas jūra jau ir austrumos ārpus šīs sugas vienlaidu areāla. Reti, lai gan pastāvīgi tā konstatēta Baltijas jūras Zviedrijas piekrastē iepretim Latvijai.
Latvijā ļoti reta suga. Jūrā.

Dzīves veids:

Parasti barojas ar zooplanktonu - sīkiem jūras dzīvniekiem, ko ķer garāmplūstošā jūras straumē. Visbiežāk ar pakaļējām ekstremitātēm "sēž" uz substrāta (akmeņa, cita priekšmeta, aļģes, ūdensauga) un ar garajiem taustekļiem tver piemērotu barību. Uzturas ļoti dažādā dziļumā - konstatēta no piekrastes seklūdens līdz pārsimts metru dziļumam.

Summary / Резюме:

Very rare and casual marine species in Latvia.
Очень редкий и случайно встречающийся морской вид в Латвии.

Apskati citas sugas: