gludenā čūska

Coronella austriaca Laur.

Coronella austriaca Laur. attēls
  • gludenā čūska attēls
  • gludenā čūska attēls

latviski: gludenā čūska

angliski: smooth snake

vāciski: Glattnatter, Schlingnatter

zviedriski: hasselsnok

igauniski: silenastik

lietuviski: lugiažvynis žaltys

krieviski: обыкновенная медянка

Coronella austriaca Laur. karte

Senie nosaukumi:

čūsnaks (Kandava)

Apraksts:

Garums ar asti var sasniegt 75 cm, taču parasti 50 - 60 cm. Galva īsa, ar apaļu purnu, diezgan plakana un vāji norobežota no kakla. Acu redzokļi apaļi. Muguras zvīņas bez ķīlīšiem (atšķirībā no pārējām mūsu faunas čūskām). Mugurpuses krāsa stipri variē, taču vienmēr ir vairāk vai mazāk brūna; gar muguru 2 vai 4 rindās tumši plankumiņi. Abpus galvai pa tumšai svītrai - no nāsu caurumiem līdz acīm un tālāk līdz mutes kaktiņiem. Uz skausta bieži vien tumšs, pakavveidīgs plankums. Vēderpuse gaiša: iesarkana, brūngana, pelēka, vai oranža.

Ekoloģija:

Parasti apdzīvo gaišus, skrajus priežu mežus, krūmiem apaugušus uzkalniņus, pļavas, un purvus. Izteikta dienas aktivitāte. Pēc ziemošanas parādās aprīlī; pārojas aprīļa beigās - maijā. Augusta beigās vai septembra sākumā dzemdē 6 - 8 dzīvus mazuļus. Mazuļi uzreiz sāk medīt. Ziemo dziļās alās, zem koku saknēm vai ēku pamatiem; ziemošanas periods sākas septembra beigās - oktobra sākumā.
Barojas galvenokārt ar ķirzakām - gan mazuļiem, gan pieaugušajiem īpatņiem; retāk ar citām čūskām, īpaši jaunām odzēm. J.Siliņš un V.Lamsters (1934) apraksta gadījumu, kad gludenās čūskas kuņģī atrasta 34 cm gara odze. Šie autori arī min, ka nevarēdama pievārēt lielākas ķirzakas, gludenā čūska tām norauj asti, kuru aprij. Medījumu čūska parasti žņaudz, aptinoties tam vairākas reizes apkārt, un tikai kad dzīvnieks nožņaugts, viņa to palaiž vaļā un veselu norij.

Izplatība:

Gludenā čūska ir sastopama visā Eiropā, pie tam diezgan tālu uz ziemeļiem, arī Sīrijā un Kaukāzā.
Latvijā ļoti reta. Jau trīsdesmitajos gados bija ziņas par tās sastopamību Ziemeļkurzemē un Rīgas apkārtnē. Arī pašreiz ir dati par gludeno čūsku Rīgas jūras līča Kurzemes piekrastē.

Statuss:

Iekļauta Latvijas, kaimiņvalstu un Baltijas Sarkanajā grāmatā, Eiropas apdraudēto abinieku un rāpuļu sarakstā. Visām atradnēm ir nepieciešama aizsardzība; tām vēlams piešķirt aizsargājamo teritoriju statusu.

Piezīmes:

Nav indīga!

Apskati citas sugas: