Pludmalmušu dzimta (Helcomyzidae)

Divspārņu kārtas mušveidīgo dzimta. Šīs mušu grupas sistemātikā pastāv ļoti plaša viedokļu daudzveidība. Atkarībā no autora pieejas, nodala savrupas dzimtas Helcomyzidae, Heterocheilidae, Dryomyzidae (rūsasmušas) un Coelopidae (jūraszāļmušas) vai arī tās grupē: parasti kopā Dryomyzidae, Helcomyzidae (iekļaujot Heterocheilidae), bet Coelopidae - atsevišķi. Tās ir nelielas, parasti 4-10 mm lielas mušas, visbiežāk ar dzeltenīgu vai rūsganas pamatkrāsas ķermeni un kājām, un šauriem, gariem spārniem. Uz krūtīm parasti ir atšķirīga tonējuma apmatojums. Savstarpējās ļoti tuvo dzimtu (aplūkojot tās šaurā izpratnē) atšķirības pazīmes ir visai sarežģītas, tās ir balstītas uz galvas formas un dažādo uz galvas (pieres) noteiktos sektoros izvietoto sariņu īpatnībām un skaitu. Tāpat atšķiras arī dažas ļoti sīkas spārnu dzīslojuma pazīmes.

Mušas sastopamas galvenokārt piekrastēs uz izskalotām aļģēm un citiem pūstošu jūras augu izmešiem pludmalē, dažas sugas sastop mitrās vietās mežos. Jūrmalā sastopamo sugu kāpuri barojas ar aļģēm un citiem pūstošiem izmešiem, mežos - dažādām pūstošām organiskajām vielām un sēnēm.

Pasaulē nevienmērīgi, galvenokārt Holarktiskajā joslā, sastopamas mušas, kopskaitā grupā ap 48-50 sugas. Latvijā grupā kopumā 4 sugas. Heterocheila buccata (syn. Heteromyza buccata) ir tipiska dzeltenīgi iesārta pludmalmuša plašā Palearktikas ziemeļdaļas apgabalā Eirāzijā un Z-Amerikā uz aļģu un citu jūrasaugu izmešiem, dažkārt ļoti lielā skaitā. Šauras izpratnes iedalījumā tā pieder Heterocheilidae vai Helcomyzidae dzimtai.

Otra tipiska jūrmalā uz līdzīgiem substrātiem sastopama suga ir brūni-tumšpelēkā vai brūni-melnā Fucomyia frigida (syn. Coelopa frigida), kas atbilst jūraszāļmušu dzimtai Coelopidae šaurā izpratnē. Šai mušai spārnu anālā dzīsla krokas veidā sasniedz spārna apmali. Pēdām galējais posms ir manāmi palielināts. Uz pieres paura plātnītes orbitālie sariņi katrā pusē pa 3. Kāju stilbi un ciskas pūkaini apmatoti vai vismaz bagātīgi sarmataini.

Savukārt divas mežos sastopamās sugas, kas pieder rūsasmušu dzimtai šaurā izpratnē [latviskais nosaukums atbilst izteikti spilgti sarkanīgi brūnajai šo sugu krāsai] Latvijā, ir: Dryomyza (Dryope) flaveola un ļoti plašā areālā sastopamā Neuroctena anilis.

Šīs dzimtas sugas

 • parastā jūraszāļmuša Fucomyia frigida (F.)

  Fucomyia frigida (F.) attēls

  angliski: seeweed fly, kelp fly

  vāciski:

  zviedriski: tångfluga

  igauniski:

  lietuviski:

  krieviski:

 • Palearktikas pludmalmuša Heterocheila buccata (Fallén)

  Heterocheila buccata (Fallén) attēls

  angliski: half-bridge fly

  vāciski:

  zviedriski:

  igauniski:

  lietuviski:

  krieviski: