Laupītājmušu dzimta (Asilidae)

Divspārņu kārtas mušveidīgo dzimta. Vidējas līdz lielas (garums 0,6-3 cm, retos gadījumos pat 5-8 cm) galvenokārt tumša krāsojuma mušas. Ķermenis slaids. Piere un pauris iegremdēti starp acīm, tādēl acis izskatās uzblīdušas. Acis savstarpēji nodalītas ar diezgan platu pieres daļu. Raksturīgi pieci spārna pakaļējās malas laukumi. Radiālā dzīsla faktiski četrzaraina ar ceturtā atzara spīļveidīgu sazarojumu, kur abi atzari savienojas ar spārna malu atsevišķi. Latvijā sastopamās laupītājmušu ģintis atšķiras pēc vaļēja vai slēgta laukuma esamības starp pirmo un otro radiālo dzīslu, kā arī sīkām, grūtāk ieraugāmām pazīmēm, kā, piemēram, spilventiņu esamība starp nagiem un apmatojuma īpatnībām.

Sugas ir plēsīgas un labas lidotājas. Lidojumā ķer citus kukaiņus (tajā skaitā - arī tādus, kas sēž uz ziediem) un tos izsūc. Kājas ir ar asiem nagiem laupījuma ciešai satveršanai. Siekalas indīgas, pēc koduma ātri paralizē upuri. Ķer pat vidēja lieluma spāres. Arī kāpuri ir plēsīgi, tie ir diezgan slaidi un gari, parasti balti vai dzeltenīgi, ķermenis sastāv no 11 segmentiem, parasti dzīvo augsnē vai trūdošā koksnē, kur barojas ar citu kukaiņu kāpuriem. Attīstības laiks ir diezgan garš, dažādām sugām tas ilgst 1-3 gadus. Pieaugušie indivīdi visbiežāk sastopami siltās, saules apspīdētās vietās mežmalās, izcirtumos, skrajos krūmājos.

Šai dzimtai pieder celmmušas - Laphria - lielākie, ap 3 cm gari, Latvijā sastopamie divspārņi. Tām raksturīga laba redze. Medī ne tikai lidojumā, bet arī sēžot uz substrāta (celmiem, piemēram) tuvu zemei un nolūkojot laupījumu. Celmmušas un citas lielākās laupītājmušas spēj pārdurt arī cilvēka ādu, radot sāpīga koduma sajūtu - tādējādi tās rokā ņemt nevajadzētu. Latvijā biežākās ir spilgti dzeltenmelni svītrainā un bagātīgi apmatotā svītrainā celmmuša (Laphria gibbosa), kā arī dzeltenīgā celmmuša (L. flava). No citām laupītājmušu ģintīm bieži sastop arī Pamponerus germanicus un Philonicus albiceps.

Visā pasaulē sastopama sugām ļoti bagāta mušu dzimta ar vairāk nekā 7000 sugām. Latvijā - ap 30 sugu.

Šīs dzimtas sugas

 • svītrainā celmmuša Laphria gibbosa (L.)

  Laphria gibbosa (L.) attēls

  angliski: striped robberfly

  vāciski: Raubfliege

  zviedriski: rovfluga

  igauniski: harilik küttkärbes

  lietuviski: kuprotoji plėšriamusė

  krieviski: ктырь горбатый

 • laupītājmuša Pamponerus germanicus (L.)

  Pamponerus germanicus (L.) attēls

  angliski: pied-winged robberfly

  vāciski:

  zviedriski: tysk rovfluga

  igauniski:

  lietuviski:

  krieviski: