birztalas veronika

Veronica chamaedrys L.

Veronica chamaedrys L. attēls

latviski: birztalas veronika

angliski: germander Speedwell

vāciski: Gamander-Ehrenpreis

zviedriski: teveronika

igauniski: külmamailane

lietuviski: paprastoji veronika

krieviski: вероника дубравная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Veronica chamaedrys L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 10-35 cm) cūknātru dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai pacils, ar matiņiem divās rindās, augšdaļā zaro. Lapas olveidīgas (ga 1.5-3 cm, pl 1-2.5 cm), uz stublāja pretējas, abpusēji apmatotas, mala strupi zāģzobaina, pamats sirdsveida, lapas īsos kātos vai gandrīz sēdošas. Ziedu ķekari pa 2 vai 4 veidojas augšējo lapu žāklēs un novietoti pretēji. Ziedkopa skraja, vainags zils (pl līdz 1 cm) ar tumšākām dzīslām, ziedu kāts garāks nekā lancetiskā seglapa. Kauss un ziedkāts apmatots. Kauslapas četras. Vainaglapas ieapaļas. Auglis - apmatota pogaļa ar līku irbuļa palieku un seklu jomu. Zied no maija līdz oktobrim.

Izplatība:

Eirāzijā plaši sastopama suga, ieviesta Ziemeļamerikā un Jaunzēlandē.

Latvijā ļoti bieži visā valstī.

Biotopi:

No atsevišķiem eksemplāriem līdz monodominantās audzēs visdažādākajos biotopos: no nezālienēm un ceļmalām līdz dabiskām pļavu un mežu fitocenozēm. Neiztrūkstoša suga mēreni mitrās, auglīgās pļavās.

Īpašas norādes:

Līdzīga krasta veronikai (V. teucrium). Atšķirama pēc skraja (nevis blīva) ziedu ķekara, vainaglapas ieapaļas (nevis īsi smailas), kauslapas 4 (nevis 5).

Very common. From solitarily specimens to monodominant growths in various habitats: from wastes to natural communities in meadows, shrubs, and forests.

Повсеместно. От единичных экземпляров до плотными зарослями в разных растительных сообществах: от сорных мест до естественных биотопов на лугах, в кустарниках и лесах.

Apskati citas sugas: