uzpūstais baldriņš

Valerianella rimosa Bastard

Valerianella rimosa Bastard attēls
  • uzpūstais baldriņš attēls
  • uzpūstais baldriņš attēls

latviski: uzpūstais baldriņš

angliski: broad-fruited Cornsalad

vāciski: Gefurchtes Rapünzchen

zviedriski: åkerklynne

igauniski: vaoline kännak

lietuviski:

krieviski: валерьяночка трещиноплодная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Valerianella rimosa Bastard karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels (ga 10-50 cm) baldriānu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, kails vai izklaidus īsmatains, augšdaļā dakšveidīgi zaro. Lapas kailas, uz stublāja pretējas, šauri lancetiskas (ga 3-8 cm, pl 0.5-1.2 cm), sēdošas, plātnes pamata tuvumā mēdz būt nelielas plūksnas. Plātnes gals pakāpeniski nosmailots. Piezemes lapas lāpstveida, kātainas. Ziedi sīki (ga 0.2-0.4 cm), gaišsārti, ieapaļos dihāzijos zaru galos. Ir sīkas, lineāras pieziedlapas. Zarojuma, aplapojuma un ziedkopas pazīmes ļoti līdzīgas zobainajam baldriņam. Droši atšķirams tikai augļu laikā pēc plati olveidīga vai ieapaļa, kaila riekstiņa (nevis riekstiņš eliptisks). Kauss trīszobains, taču malējie zobiņi gandrīz nemanāmi. Vidējais kausa zobiņš liels, izvirzīts un noapaļots (nevis nosmailots). Drošai atšķiršanai no zobainā baldriņa (V. dentata) jāpagatavo augļa šķērsgriezums. Auglis - riekstiņš - šķērsgriezumā ieapaļš, trīscirkņu sēklotnes auglīgais cirknis ar sēklu šaurs, atrodas malā, bet tam vienā pusē piegulošie ieapaļie divi neauglīgie cirkņi manāmi lielāki, uzpūsti. Daži autori kā atšķirības pazīmes no zobainā baldriņa min arī salīdzinoši bagātīgāku uzpūstā baldriņa stublāja zarojumu un skrajākas augļkopas (ne blīvi satuvinātas), taču tās nav drošas atšķirības pazīmes un manāmi variē. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Eiropas rietumu, centrālajā, austrumu un dienvidu daļā sastopama suga, dažviet arī Āzijā un Āfrikā. Ziemeļeiropā ļoti rets ievazāts augs.

Latvijā ļoti rets ievazāts augs. XXI gs. sākumā (2001.g.) atrasts Daugavpilī.

Biotopi:

Neliela grupa uz dzelzceļa uzbēruma. Meklējams gar dzelzceļiem un nezālienēs.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīgs zobainajam baldriņam (V. dentata). Droši atšķirams tikai augļu laikā (sk. sugas aprakstu). Auglis ieapaļš (nevis eliptisks). Trīszobainā kausa vidējais zobiņš noapaļots (nevis nosmailots), sēklotnes neauglīgie cirkņi uzpūsti, manāmi lielāki nekā auglīgais cirknis (nevis neauglīgie cirkņi sīki, reducēti). No citiem baldriņiem augļu laikā droši atšķirams pēc trīszobaina kausa ar manāmi lielāku, noapaļotu vidējo zobiņu (nevis zobiņi 5 kā dūnaugļu baldriņam (V. eriocarpa), nevis zobiņš tikko manāms, viens - kā salātu baldriņam). Salīdzinājumā ar salātu baldriņu (V. locusta) lapas šaurākas, pie pamata mēdz būt plūksnas, ziedi gaišsārti (nevis gaišzili), ziedēt sāk daudz vēlāk (salātu baldriņš jūlijā un augustā jau sen ir noziedējis).

Very rare. Casual. Solitarily specimens found once (2001) on railway in SE Latvia.

Редчайший. Заносной. Единичные экземпляры найдены однажды на железной дороге в начале 21-ого века в г.Даугавпилс.

Apskati citas sugas: