Bellarda sūrene

Polygonum bellardii All. (syn. P. kitaibelianum Sadler; P. novoascanicum auct.)

Polygonum bellardii All. attēls

latviski: Bellarda sūrene

angliski:

vāciski:

zviedriski: rysk trampört

igauniski:

lietuviski: Belardo takažolė

krieviski: горец отклоненный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Polygonum bellardii All. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidēja lieluma (ga 25-70 cm) sūreņu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, stingrs, zaro, zari stāvi vai atstāvoši. Lapas lancetiskas (ga 2-6 cm, pl 0.25-0.8 cm). Plātnes mala gluda, gals nosmailots, dzīslojums apakšpusē izcilns. Turzītes plēvjainas, bārkstainas. Vismaz augšējie ziedi bezlapainu turzīšu žāklēs, mazliet norobežotās no lapainajiem zariem garās un skraji ķekarveidīgās ziedkopās. Ziedi pa vienam vai pušķos pa 2-5. Apakšējie ziedi atrodas lapām līdzīgu seglapu žāklēs tāpat kā vairākumam Latvijā sastopamo sūreņu. Ziedu pušķi savstarpēji diezgan attālināti. Apziednis pusatvērts, zaļš, saaugusī pamatdaļa īsa. Nesaaugusī apziedņa daļas apmale balta vai sārti balta. Auglis - brūns riekstiņš (ga 0.25-0.35 cm), trīsšķautņains, ar vienādām šķautnēm. Riekstiņš vienāda garuma vai garāks nekā apziednis. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Dienvidaustrumu Eiropā, Eiropas centrālās daļas dienvidos un Rietumāzijā sastopama suga. Ziemeļeiropā rets adventīvs augs.

Latvijā rets ievazāts (adventīvs) augs, tālu ziemeļos no dabiskā izplatības apvidus.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas dzelzceļmalu uzbērumos, sausās nezālienēs un izgāztuvēs.

Īpašas norādes:

Bellarda, izplestā un skaistā sūrene savstarpēji ir ļoti līdzīgas (sk. sugas aprakstu). No citām sūrenēm ar ziediem lapu žāklēs atšķiramas pēc tā, ka galotnes ziedi ir bezlapainu turzīšu žāklēs (nevis visi ziedi atrodas stublāja lapām līdzīgu seglapu žāklēs).

Polygonum bellardii, P. patulum, P. pulchellum: all three species are rare and adventive. Solitarily specimens and groups along railways, in dry wastes and on dust-heaps.

Все три виды (Polygonum bellardii, P. patulum, P. pulchellum) встречаются редко. Заносные. Единичные экземпляры и группы на железных дорогах, в сухих сорных местах и на свалках.

Līdzīgās sugas

  • Polygonum patulum M.Bieb. (izplestā sūrene)

    Latvijā gar dzelzceļiem, izgāztuvēs un nezālienēs konstatētas vēl 2 ļoti retas, adventīvas, ievazātas sūreņu sugas no Eiropas DA daļas un Āzijas, kas līdzīgas Bellarda sūrenei, jo zaru galos veido it kā norobežotas ķekarveida ziedkopas ar ziediem bezlapainu turzīšu žāklē: izplestā sūrene (P. patulum M.Bieb.) un skaistā sūrene (P. pulchellum Loisel.). Izplestā sūrene visumā ir ļoti līdzīga Bellarda sūrenei, un atšķirības pazīmes ir mazas. Turzītes ir īsas, augšējās sudrabaini plēvjainas. Ziedu pušķi uz zara salīdzinoši blīvāk. Trīsšķautņainais riekstiņš sīkāks (ga 0.2-0.25 cm), viena no šķautnēm īsāka.

  • Polygonum pulchellum Loisel. (skaistā sūrene)

    Skaistajai sūrenei raksturīgs zarojums pie pamata, stublājs var būt arī pacils, nav tik stingrs, zarojums horizontāli atstāvošs. Ziedu ķekari bezlapaino turzīšu žāklēs ir krasāk norobežoti no pārējās zara daļas. Apziednis gandrīz pilnīgi atvērts, saaugusī pamatdaļa ir ļoti īsa, gandrīz nemanāma. Riekstiņš sīks (ga 0.2-0.25 cm), trīsšķautņains, brūns, mazliet spīdīgs. Citas pazīmes - skatīt tekstā pie izplestās sūrenes.

Apskati citas sugas: