baltā ūdensroze

Nymphaea alba L.

Nymphaea alba L. attēls

latviski: baltā ūdensroze

angliski: white Water-lily

vāciski: Weiße Seerose

zviedriski: vit näckros

igauniski: valge vesiroos

lietuviski: paprastoji vandens lelija

krieviski: кувшинка белая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Nymphaea alba L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs ūdensrožu dzimtas lakstaugs. Garums atkarīgs no augšanas vietas dziļuma (parasti 1-4 m). Lapas plātne eliptiska (ga, pl 10-30 cm), pamats sirdsveida. Lapas apakšējo daivu galvenās dzīslas taisnas, pamata daļā nedaudz izliektas. Zieda pumpurs smails. Vainaglapas baltas, dienas vidū atvērtam ziedam zaļās kauslapas līmeniski pieguļ ūdens virsmai. Kauslapas diezgan smailas. Zieda gultne noapaļota, drīksnas stari 14-20. Iekšējo putekšņlapu kātiņi lentveida, putekšņi apaļi, ar sīkiem dzelonīšiem, drīksna vairāk vai mazāk dzeltena. Jutīgi reaģē uz gaismu: vakarā vai apmācoties uz lietu, ziedi strauji aizveras. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Galvenokārt Eiropā sastopama suga.

Latvijā retumis visā valstī, vietām diezgan bieži.

Biotopi:

Veido blīvas audzes dažādos barības vielām bagātos stāvošos un lēni tekošos ūdeņos. Vairāku ūdensaugu sabiedrību savienības All. Nymphaeion albae raksturīga suga klasē Cl. Potamogetonetea.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga sniegbaltajai ūdensrozei (N. candida). Atšķirama pēc lapu daivu galvenās dzīslas formas: apmēram līdz trešdaļai vai pusei taisna (nevis lokveida visā garumā), smaila (ne strupa) zieda pumpura, atvērto ziedu smailajām un ūdenim piegulošajām kauslapām (ne slīpi atstāvošām no ūdens un ieapaļām), ieapaļās (ne četršķautņainās) ziedgultnes un pēc apaļiem, ar sīkiem dzelonīšiem klātiem putekšņiem (ne kārpainiem, eliptiskiem).

Rather rare. Groups in various stagnant and slowly moving waters.

Изредка. Группы в разных стоячих и медленно текучих водах.

Apskati citas sugas: