meža malva

Malva sylvestris L. (incl. Malva mauritiana L. - Mauritānijas malva)

Malva sylvestris L. attēls
 • meža malva attēls
 • meža malva attēls
 • meža malva attēls

latviski: meža malva

angliski: common Mallow

vāciski: Wilde Malve

zviedriski: rödmalva

igauniski: mets-kassinaeris

lietuviski: miškinė dedešva

krieviski: просвирник лесной

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Malva sylvestris L. karte
 • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
 • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
 • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
 • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
 • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
 • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
 • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
 • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-150 cm) malvu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, zarains, klāts ar vienkāršiem matiņiem un sīkiem zvaigžņveida matiņiem vai gandrīz kails (pēdējā pazīme attiecas uz Mauritānijas malvu). Lapas ieapaļas, staraini daivainas vai šķeltas 5-7 daļās (ga, pl 3-10 cm). Nereti daivas (plūksnas) maz izvirzītas, lapu mala zobaina, plūksnas gals smails. Lapas kāts parasti apmatots, garš, lapas uz stublāja pretējas. Ir nelielas, trīsstūrveidīgi lancetiskas pielapes. Ziedi lapu žāklēs pušķos pa 3-15 (ziedu skaits vairāk nekā 7 parasti raksturīgs Mauritānijas malvai). Vainags sārts vai tumši violeti sārts (ga 2-4 cm), gals ar jomu. Ārkausa lapas 3, brīvas. Kauslapas līdz pusei saaugušas, apmatotas, galā ar trīsstūrainiem zobiņiem. Vainags 3-5 reizes garāks nekā kauss. Saaugušo putekšņlapu stobriņš klāts ar zvaigžņmatiņiem. Auglis - riekstiņu skaldauglis no 10-14 kailiem vai gandrīz kailiem skaldeņiem. Zied no jūnija beigām līdz septembrim.

Izplatība:

Mainīga izskata suga Eiropā, Rietumāzijā un Ziemeļāfrikā. Šajā sugā bieži iekļauj arī Mauritānijas malvu kā meža malvas pasugu. Eiropas vidus un rietumu daļā augošo meža malvu attiecina pie pasugas Malva sylvestris ssp. sylvestris. Suga plaši kultivēta, vietām pārgājusi savvaļā.

Latvijā rets, savvaļā pārgājis kultivēts augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri nezālienēs, mītņu tuvumā, ceļu un dzelzceļu malās.

Īpašas norādes:

Dekoratīvs augs. Līdzīga citām malvām un Tīringas lavatērai (Lavatera thuringiaca). No lavatēras atšķirama pēc 3 brīvām (ne saaugušām) ārkausa lapām. Salīdzinājumā ar citām malvām lapa sekli daivaina vai šķelta platās plūksnās (nevis dziļi šķelta vai dalīta šaurās plūksnās), ziedi pušķos lapu žāklēs pa 3-15 (nevis pa vienam), vainaglapas manāmi garākas nekā kauslapas.

Rare. Naturalized ornamental species. Solitarily specimens at buildings, in wastes, along railways and on roadsides.

Редко. Одичавшее декоративное растение. Единичные экземпляры по близости жилья, в сорных местах, по обочинам дорог и железных дорог.

Apskati citas sugas: