vītolu vējmietiņš

Lythrum salicaria L.

Lythrum salicaria L. attēls

latviski: vītolu vējmietiņš

angliski: Purple-loosestrife

vāciski: Gemeiner Blutweiderich

zviedriski: fackelblomster

igauniski: harilik kukesaba

lietuviski: paprastoji raudoklė

krieviski: дербенник иволистный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Lythrum salicaria L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-120 cm) vējmietiņu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, šķautņains, vienkāršs vai zaro. Apmatojuma intensitāte mainīga. Lapas uz stublāja pretējas, sēdošas, lancetiskas (ga 4-10 cm, pl 1-2.5 cm). Plātnes mala gluda, nereti īsi skarbmataina, gals smails, pamats nedaudz sirdsveidīgs. Ziedi pušķos pa 2-3 katras seglapas žāklē stublāja un zaru galā diezgan garā skarveida ziedkopā. Seglapas neatšķiras no stublāja lapām, tikai ir sīkākas. Kauss ar 12 zobiņiem, no kuriem puse ir strupi, bet pārējie - īlenveida. Vainaglapas violeti sarkanas (ga 0.8-1.5 cm), iegarenas, ar ķīļveida pamatu. Putekšņlapas 12, no tām puse garākas nekā pārējās. Auglis - divvāršņu pogaļa. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Mainīga izskata, plaši izplatīta suga Eiropā, ZR Āfrikā un Āzijā. Sugas ietvaros nodala vairākus zemākus taksonus. Plaši ieviesies ārpus pamatareāla.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas purvos un purvainās pļavās, upju un ezeru palienēs, pārmitros mežos un krūmājos. Kaut gan suga ir plaši izplatīta, tā lielas vienlaidu audzes parasti neveido. Raksturīga suga eitrofās augsta zelmeņa lakstaugu sabiedrībās mēreni mitrās pļavās un piekrastēs: Cl. Artemisietea, O. Convolvuletalia sepium.

Īpašas norādes:

Nav.

Common. Solitarily specimens and groups in various wetlands.

Часто. Единичные экземпляры и группы в разных мокрых местообитаниях.

Apskati citas sugas: