purva madara

Galium palustre L.

Galium palustre L. attēls

latviski: purva madara

angliski: common Marsh-bedstraw

vāciski: Sumpf-Labkraut

zviedriski: vattenmåra

igauniski: soomadar

lietuviski: pelkinis lipikas

krieviski: подмаренник болотный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Galium palustre L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, sīks vai neliels (ga 10-30 cm) rubiju dzimtas lakstaugs. Stublājs pacils, tievs, raupjš un zaro. Lapas neīstā mieturī pa 4, lancetiskas (ga 0.5-2 cm, pl līdz 0.15 cm), mala gluda, gals strups. Ziedkopas skrajas, atrodas stublāja un zaru galā. Ziedi balti, to daudz, vainags (pl ap 0.3 cm) šķelts četrās daļās, ziedkāts gluds, kails. Arī auglis - riekstiņš divu riekstiņu skaldauglī - kails. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Ļoti plaši izplatīta suga Eiropā, Rietumsibīrijā un Ziemeļamerikas austrumu daļā. Sugas ietvaros nodala vairākas pasugas vai tās aplūko kā atsevišķas sugas.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas pārmitros biotopos: pļavās, mežos, purvos un ūdenstilpju krastos. Raksturīga suga augu sabiedrībās pārpurvotu ūdenstilpju krastmalās (Cl. Phragmitetea, All. Magnocaricion) un zāļu purvos (Cl. Scheuchzerio-Caricetea fuscae).

Īpašas norādes:

Ne viegli atšķirama suga. Līdzīga dažām citām madarām pārmitrās augtenēs: pagarinātajai (G. elongatum), trejdaļu (G. trifidum) un dūkstu (G. uliginosum) madarai. No dūkstu madaras atšķirama pēc 4 (ne 6) lapām neīstā mieturī, no trejdaļu madaras pēc četrdaļīgi (ne trīsdaļīgi) šķelta vainaga un gluda (ne raupja) ziedkāta, kā arī lielāka ziedu skaita ziedkopā. Vislīdzīgākā pagarinātajai madarai; atšķirama pēc gluda (ne dzeloņaina) stublāja, mazākiem izmēriem, šaurākām un gludām (nevis ar sīkdzeloņainu apmali) lapām (lapas nav garākas par 2 cm).

Common. Groups in various wet habitats: meadows, forests, mires and bogs, on floodplains.

Часто. Группы в разных мокрых и болотистых местообитаниях: на лугах и болотах, в лесах и на пойме водоемов.

Apskati citas sugas: