dziedzerstublāja kazroze

Epilobium adenocaulon Hausskn. (syn. E. ciliatum Raf., incl. E. rubescens Rydb. - iesārtā kazroze)

Epilobium adenocaulon Hausskn. attēls
  • dziedzerstublāja kazroze attēls
  • dziedzerstublāja kazroze attēls

latviski: dziedzerstublāja kazroze

angliski: American Willowherb

vāciski: Drüsiges Weidenröschen

zviedriski: amerikansk dunört

igauniski: mets-pajulill

lietuviski: liaukuotastiebė ožkarožė

krieviski: кипрей железистостебельный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Epilobium adenocaulon Hausskn. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-70 cm) naktssveču dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, zarains, augšdaļā klāts ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem. Lapas uz stublāja pretējas (apakšējās) un pamīšus (augšējās), ar ļoti īsu kātu vai sēdošas. Lapas eliptiskas vai lancetiskas (ga 2-8 cm, pl 1-2.5 cm), gals smails, mala attāli zobaina, lapa parasti visplatākā plātnes apakšējā daļā. Ziedi pa vienam augšējo lapu žāklēs. Vainaglapas baltas vai bāli sārtas (ga 0.4-0.9 cm), galā ar jomu. Daži autori baltziedaino formu nodala atsevišķā sugā - iesārtajā kazrozē (E. rubescens Rydb.) -, kas gan pēc pārējām pazīmēm tikpat kā neatšķiras no dziedzerstublāja kazrozes. Noteicējos minētās iesārtās kazrozes pamatpazīmes: salīdzinoši lielākas lapas stublāja vidusdaļā, dziedzermatiņu trūkums un salīdzinoši sīkāki ziedi tomēr manāmi variē un nav drošas atšķirības pazīmes no dziedzerstublāja kazrozes. Drīksna vesela, vālveida. Pie stublāja pamata rudenī veidojas tumšzaļas (apakšpusē un uz dzīslām sarkanvioletas) lapu rozetes. Auglis - gara un šaura četrvāršņu pogaļa (ga 4-6 cm). Sēklas pelēkas, augšdaļā ar caurspīdīgu piedevu. Zied no jūnija beigām līdz septembrim.

Izplatība:

Ziemeļamerikas suga, kas ieviesusies Eiropā un strauji izplatās.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas ūdenstilpju krastos, mitrās atmatās, karjeros, nezālienēs un krūmājos. Sekmīgi ieviešas dažādās vietējo augu sabiedrībās pļavās un mežos mēreni mitrās vai pārmitrās augsnēs.

Īpašas norādes:

Grūti atšķirama suga. Līdzīga vairākām citām kazrozēm. Vispirms vērība jāpievērš zieda drīksnai: tā ir vesela, vālveida (nevis četršķautņaina). Vislīdzīgākā ļoti retajai tumšzaļajai (E. obscurum) un četršķautņu (E. tetragonum) kazrozei. Atšķirama pēc stublāja ar dziedzermatiņiem augšdaļā (nevis bez), rudenī pie lapu pamata veido lapu rozeti (nevis ložņājošus vai citādus dzinumus), stublājs ieapaļš (nevis četršķautņains), sēklas augšdaļā ar caurspīdīgu piedevu (nevis bez piedevas, nevis lielkārpainas).

Common. Adventive. Solitarily specimens and groups in forests, shrubs, meadows and ditches.

Часто. Заносной. Единичные экземпляры и группы в лесах, кустарниках, на лугах и в канавах.

Apskati citas sugas: