birztalas drojene

Draba nemorosa L.

Draba nemorosa L. attēls

latviski: birztalas drojene

angliski:

vāciski: Hain-Felsenblümchen

zviedriski: sanddraba

igauniski: metskevadik

lietuviski: gojinė anksta

krieviski: крупка перелесковая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Draba nemorosa L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai neliels (ga 5-30 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs ar tievu, vārpstveidīgu sakni. Stublājs stāvs, vienkāršs vai zarains, skraji apmatots. Lapas rozetē un uz stublāja olveidīgas vai iegareni olveidīgas (ga 0.5-3 cm, pl 0.3-1.5 cm), mala gluda vai attāli zobaina, gals smails, stublāja lapas sēdošas. Ziedi ķekarā stublāja vai zaru galā. Kauss dzeltenīgi zaļš (ga 0.1-0.3 cm), vainags (ga 0.2-0.4 cm) gaiši dzeltens. Auglis - iegareni eliptisks (ga 0.4-0.6 cm) pākstenītis, kas garā kātā (apmēram trīsreiz pārsniedz augļa garumu) atstāv no augļkopas ass. Augļkopa diezgan blīva. Zied maijā un jūnija sākumā.

Izplatība:

Plaši, bet nevienmērīgi Eiropas austrumu un centrālajā daļā, kā arī Āzijā un Ziemeļamerikā. Daudzmaz nepārtraukta atradņu josla Eirāzijā starp 50. un 60. ziemeļu platuma grādu. Teritorijā uz ZRR no Latvijas tikai dažas savrupas atradnes.

Latvijā reti, pārsvarā Daugavas ielejā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas sausās, kaļķainās un smilšainās vietās upju krastu terasēs, atmatās ar skraju veģetāciju un smiltājos. Apdraud Daugavas krasta sausieņu pļavu pārveidošana un apbūve.

Īpašas norādes:

Nedaudz līdzīga Sibīrijas drojenei (D. sibirica). Atšķirama pēc gaiši (ne tumši) dzeltenām vainaglapām, ir viengadīga (ne daudzgadīga), nekad neveido ložņājošus, lapainus dzinumus un skraju velēnveida audzi, lapas daudzmaz olveidīgas (nevis iegarenas vai lancetiskas).

Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 3.kategorijā.

Rare. Unequally, mostly in the Daugava valley. Solitarily specimens and sparse groups on dry, sandy slopes of riverbanks, fallow-lands and in sands.

Редко и неравномерно. Преимущественно в долине р.Даугава. Единичные экземпляры и рыхлые группы на сухих речных береговых склонах и залежах, в песчаных местах.

Apskati citas sugas: