mīkstā lāčauza

Bromus mollis L. (syn. B. hordeaceus L.)

Bromus mollis L. attēls

latviski: mīkstā lāčauza

angliski: soft- Brome

vāciski: Weiche Trespe

zviedriski: luddlosta

igauniski: pehme luste

lietuviski: švelnioji dirsė

krieviski: костер мягкий

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Bromus mollis L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidējs (ga 15-60 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Stiebrs stāvs, ceru neveido. Stiebrs zem posmu mezgliem, kā arī lapas un to makstis ar matiņiem. Arī vārpiņas klātas ar mīkstiem matiņiem, sāniski plakanas. Skara stāva, mēreni šaura un blīva, to veido īsi zari. Vārpiņā 6-12 ziedi. Ārējā vārpiņas plēksne ar 3-5 dzīslām, iekšējā - ar 5-9 dzīslām. Ārējā zieda plēksne apmatota, mala ar strupu šķautni, galā divzobaina. Ārējā zieda plēksne garāka nekā iekšējā. Ir taisns akots (ga 0.5-1.5 cm), kas augļu laikā apmēram plēksnes garumā. Auglis - plēksnēs ieslēgts grauds. Zied no maija beigām līdz jūlijam.

Izplatība:

Plaši Eiropā, kā arī dažviet Āzijā un Ziemeļamerikā. Daži autori sugu aplūko ar sinonīmu B. hordeaceus, nodalot vairākas (vismaz 5) pasugas.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas dažādās sausās vietās un smiltājos ar skraju veģetācijas segumu: pļavās, atmatās, nezālienēs, uzbērumos, ceļu un dzelzceļu malās. Raksturīga suga sausās viengadīgo augu sabiedrībās nezālienēs: Cl. Stellarietea mediae, O. Chenopodietalia, All. Sisymbrion, kā arī augu sabiedrībās mēreni sausās pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea, O. Arrhenatheretalia.

Īpašas norādes:

No citām lāčauzām ne viegli atšķirama suga. Citas Latvijā konstatētās lāčauzas ir diezgan retas vai ļoti retas, ievazāti augi vai izzūdošas sējumu nezāles, kas praksē atvieglo sugas noteikšanu, jo mīkstā lāčauza sastopama visbiežāk. Uzmanība jāpievērš 2 pamatpazīmēm: vārpiņas blīvi klātas ar mīkstiem matiņiem (nevis kailas), stāvas, blīvas, ar taisniem akotiem (nevis lokveidīgi nokarenas, ne izspūrušas, nevis ar atliektiem akotiem vai bez akotiem). Skatīt arī līdzīgo Tomina lāčauzu (B. thominii) sugas apraksta daļā.

Common. Solitarily specimens and small groups in various dry, sandy habitats with a sparse cover of vegetation, including wastes and roadsides.

Часто. Единичные экземпляры и небольшие группы в разных сухих, песчаных местообитаниях с незадерненной растительностью, включая сорные места и обочины дорог.

Līdzīgās sugas

  • Bromus thominii Hardouin (Tomina lāčauza)

    Mīkstajai lāčauzai ļoti līdzīgo Tomina lāčauzu (Bromus thominii Hardouin) daudzi autori aplūko tikai kā pasugu mīkstās lāčauzas sastāvā. Tomina lāčauza ir vietējās floras suga, atradnes Austrumbaltijā ir savrupas, punktveida un atrodas ziemeļaustrumos no vienlaidu areāla. Latvijā atrasta XX gs. beigās valsts DDA daļā ganību pļavā. Pazīmju vairākums (īpaši mīkstais apmatojums) līdzīgs mīkstajai lāčauzai. Atšķirama pēc mazāka auguma (ga 5-15 cm), parasti vienmēr veido ceru, no kā atiet visbiežāk 6-15 gandrīz guloši, vairāk vai mazāk pie zemes piespiesti stiebri. Vārpiņā 3-5 ziedi, ārējā zieda plēksne īsa, kaila. Akots salīdzinoši tievāks, īsāks (ga 0.3-0.7 cm), augļu laikā atliecies (nevis taisns). Meklējama sausās pļavās un nezālienēs ar skraju veģetācijas segumu. Iespējams, valsts dienviddaļā tā regulāri sastopama ļoti reti vai reti, taču biežāk nekā pašlaik tiek uzskatīts.

Apskati citas sugas: