tīruma pavirza

Anagallis arvensis L.

Anagallis arvensis L. attēls

latviski: tīruma pavirza

angliski: scarlet Pimpernel

vāciski: Acker-Gauchheil

zviedriski: rödmire

igauniski: põld-varsapõlv

lietuviski: raudonžiedis progailis

krieviski: очный цвет полевой

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Anagallis arvensis L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks (ga 5-20 cm) prīmulu dzimtas lakstaugs. Stublājs četršķautņains, kails, gulošs vai pacils, trausls. Jau no pamata stublājs bagātīgi zaro. Lapas pretējas, gareni olveidīgas (ga 0.5-1.5 cm, pl 0.3-0.7 cm), sēdošas, mala gluda, gals smails. Lapas apakšpuse ar tumšiem dziedzeriem. Ziedi (ga ap 0.6 cm) ķieģeļsarkani, pa vienam garos ziedkātos (ga 2-5 cm) lapu žāklēs. Kauss un vainags piecdaļīgs. Ziedkāts augļu laikā nokarens. Auglis - lodveidīga vāciņpogaļa (ga ap 0.5 cm). Zied no maija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Tiek uzskatīts, ka sugas sākotnējais areāls bijis Vidusjūras apvidus, no kurienes kā nezāle tā plaši izplatījusies centrālajā un ziemeļu Eiropā, kā arī citās pasaules daļās.

Latvijā diezgan reti, galvenokārt valsts centrālajā un rietumu daļā.

Biotopi:

Sastopama kā nezāle sējumos, dārzos, zālājos un nezālienēs, parasti auglīgās vietās. Eksemplāru skaits atradnē visbiežāk ir mazs, tomēr, ja augtene neaizzeļ ar masīviem lakstaugiem, suga saglabājas daudzus gadus.

Īpašas norādes:

Indīgs augs.

Rather rare. Mostly central and western part. Small groups on cultivated grasslands, in crop fields and orchards, usually in fertile sites.

Довольно редко. Преимущественно центральная и западная часть. Небольшие группы на газонах, зерновых полях и в огородах, обычно в плодородных местах.

Līdzīgās sugas

  • Anagallis foemina Mill. (zilā pavirza)

    Morfoloģiski ļoti līdzīga ir zilā pavirza (Anagallis foemina Mill., syn. A. caerulea Schreb.). Šai sugai ziedi ir nevis ķieģeļsarkani, bet gaiši zili, un tā Latvijā pēdējo reizi konstatēta XIX gs. beigās.

Apskati citas sugas: