krupju donis

Juncus bufonius L.

Juncus bufonius L. attēls

latviski: krupju donis

angliski: toad Rush

vāciski: Kröten-Binse

zviedriski: vägtåg

igauniski: kraavluga

lietuviski: rupūžinis vikšris

krieviski: ситник жабый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Juncus bufonius L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai neliels (ga 5-30 cm) doņu dzimtas lakstaugs. Augs ar tievām bārkšsaknēm. No pamata atiet vairāki stublāji, veidojot ceru. Stublājs pacils vai stāvs, zaro tuvu pamatam. Makstis dzeltenbrūnas. Uz stublāja 2 vai 3 pavedienveidīgas lapas, kas īsākas nekā stublājs. Ziedi pa vienam sirpjveidīgā ziedkopā; ziedi savstarpēji attālu. Katram ziedam pie pamata 2 strupas pieziedlapas. Pogaļa eliptiska (ga 0.3-0.5 cm), brūnzaļa, strupa, ar īsu drīksnas palieku galā, īsāka nekā smailās un zaļās apziedņa lapas (ga 0.5-0.7 cm) ar plēvjainu apmali. Atvērtai pogaļai vārsnes neieliecas. Ziedkopas seglapa īlenveida, īsāka nekā ziedkopa. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Mainīga izskata, plaši pola tuvumā sastopama suga, kā ietvaros nodala zemākus taksonus vai ļoti tuvas sīksugas.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Grupas atmatās ar skraju veģetācijas segumu, tīrumos, miklos smiltājos un nezālienēs, kā arī izžūstošos grāvjos, peļķveida padziļinājumos un ūdenstilpju krastos.

Īpašas norādes:

Līdzīgs reti sastopamajam varžu (J. ranarius) un blīvziedu (J. nastanthus) donim. Daži autori varžu un blīvziedu doni iekļauj krupju doņa sastāvā kā pasugas. No varžu doņa atšķirams pēc ziedu novietojuma sirpī pa vienam (nevis kopā pa 2-3), pogaļa īsāka nekā apziedņa lapas (nevis tikpat gara). No blīvziedu doņa atšķirams pēc ziedu novietojuma sirpī pa vienam (nevis blīvi kopā pa 2 vai 3), pogaļa īsāka nekā apziedņa lapas (nevis apziedņa lapas pogaļas garumā vai to pārsniedz). Pogaļa galā ar īsu drīksnas palieku (nevis strupi noapaļota). Blīvziedu doņa stublājs parasti gulošs.

Common. Groups in wet places with a sparse cover of vegetation: on fallow-lands, in ditches, at water-bodies and in wasty places.

Часто. Группы в мокрых местообитаниях с незадерненной растительностью: на залежах, в высыхающих канавах, по берегам водоемов и в сорных местах.

Apskati citas sugas: