āķdegunis (jūras lapsiņa)

Agonus cataphractus (L.)

Agonus cataphractus (L.) attēls

latviski: āķdegunis (jūras lapsiņa)

angliski: armed bullhead (hook-nose)

vāciski: Steinpicker

zviedriski: skäggsimpa

igauniski: euroopa rüühärg

lietuviski: šarvuotasis builis

krieviski: европейская лисичка

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Agonus cataphractus (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Galva plata, trīsstūrveida, no augšas saplacināta, tās platums apmēram divas reizes lielāks par garumu. Pie purna divi pāri āķveidīgu dzeloņu. Galvas virsa aiz acīm bez asiem dzeloņiem. Mute vērsta uz leju, uz žokļiem ir nelieli zobi. Vairāki taustekļi: divi pie purna dzeloņiem un pa diviem katrā mutes atveres kaktā, turklāt galvas apakša klāta ar daudziem taustekļiem. Ķermenis ietverts kaula bruņās, ko veido 6-8 kaula plātnīšu rindas. Anālā atvere atrodas uzreiz aiz vēdera spurām. Mugura tumši brūna ar 4-5 tumšiem plankumiem, vēderpuse balta. Spuras dzeltenas ar tumšiem punktiem un svītrām. Nārsta laikā krūšu spuras kļūst oranžas.

Morfoloģija:

D1 IV-VI, D2 5-8, A 5-7, P 15-17, V 1/2, vt. 35-50, muguras kaula vairodziņi 31-34.

Izmēri:

L-20 cm, parasti 10-15 cm.

Bioloģija:

Bentiska jūras zivs, uzturas piekrastē gan uz smilšainām, gan uz dūņainām gruntīm 20-70 m dziļumā. Ziemot var ievērojami dziļāk, Skagerakā līdz 270 m. Aukstummīlošs, var uzturēties ūdeņos ar temperatūru tuvu 0°C. Bentofāga, barojas ar sīkiem vēžveidīgajiem, tārpiem, sīkiem gliemjiem.

Vairošanās:

Dzimumgatavību sasniedz 3.-4. gadā. Ziemeļjūrā nārsto februārī-maijā, auglība ap 2,7 tūkst. ikru. Tie ir lieli - 2,2 mm diametrā, dzelteni vai oranži. Ikri bentiski, tiek nērsti piku veidā starp brūnaļģēm. Embrionālā attīstība var ilgt 12 mēnešus. Kāpuri pelaģiski, sasnieguši 20 mm garumu, pāriet uz bentisku dzīvi.

Izplatība:

Ziemeļeiropas jūru piekraste. Baltijas jūrā sastopams rietumu un dien- vidu daļās. Lai gan vairāki autori uz- skata, ka āķdegunis sastopams līdz Somu jūras līcim, tomēr konkrēti noķeršanas gadījumi jūras austrumu un ziemeļu piekrastēs, tajā skaitā arī Latvijas piekrastē, līdz šim nav reģistrēti. 1993. gadā 2 eksemplāri tika noķerti uz dienvidiem no Gotlandes salas. Polijas pie-krastē parasti gadā noķer vairākus eksemplārus.

Izmantošana:

Saimnieciskas nozīmes nav.

Summary:

Marine demersal species. Distributed in the North European seas, in the western and southern Baltic - up to South Gotland. Referred to as occurring up to the Gulf of Finland, though not confirmed. No records of occurrences near Latvia.

Apskati citas sugas: