mājas garkājzirneklis

Pholcus phalangioides Fuesslin 1775

Pholcus phalangioides Fuesslin 1775 attēls
  • mājas garkājzirneklis attēls
  • mājas garkājzirneklis attēls

latviski: mājas garkājzirneklis

angliski: cellar spider, daddy-long-leg spider

vāciski: Große Zitterspinne

zviedriski: större dallerspindel

igauniski:

lietuviski: ilgakojis virpūnėlis

krieviski: обыкновенный паук-сенокосец

Apraksts:

Mājas garkājzirneklis ir pelēcīga (no brūnpelēka līdz dzeltenpelēkam) krāsojuma 5-9 mm garš zirneklis ar visai saplūdušām galvkrūtīm un vēderu, lai gan galvkrūtis ir mazākas un skaidri nodalāmas. Uz vēdera ir tumšāks zīmējums. Mātītes augumā ir lielākas. Raksturīgas ļoti garas kājas - 3-7 cm garas izplestā stāvoklī, līdz ar to šī suga gan pēc ķermeņa apveida, gan - jo sevišķi - kāju garuma atgādina māņzirnekļus (piemēram, Latvijā biežo Opilio parietinus). Mājas garkājzirneklis ir telpās dzīvojoša suga: noliktavās, pagrabos, garāžās, siltummezglos un līdzīgās vietās, kur tas netiek bieži traucēts. Dzīvo uz sienām un griestiem. Parasti auž blīvus, griestiem vairāk vai mazāk blīvi piegulošus tīklus; tīkla struktūru parasti raksturo kā "haotisku", tas ir - pavedienu režģis neveido nekādu noteiktu zīmējumu vai rakstu. Ķeramtīklos iepinas dažādi lidojošie vai rāpojoši kukaiņi, kas mīt uz griestiem. Tajā skaitā upuros ir arī citas zirnekļu sugas. Tiek uzskatīts, ka šīs sugas sākotnējais areāls ir bijis siltajās zemēs (Eiropas dienvidi), no kurienes ar cilvēka starpniecību tas ieceļojis arī Eiropas ziemeļdaļā. Ar to izskaidro mājas garkājzirnekļa vairošanās īpatnību jebkurā klimatiskajā sezonā apsildītās telpās. Mātīte aptuveni 15-30 olas nēsā līdzi, līdz mazuļi izšķiļas. Jaunie zirnekļi visumā atgādina pieaugušos, bet ir puscaurspīdīgi, un, pirms sasniedz pieauguša zirnekļa vecumu, vismaz 5-6 reizes maina ādu. Šie zirnekļi dzīvo visai ilgi: 3-5 gadus.
Latvijā iespējama arī otra, ļoti līdzīga garkājzirnekļu suga Pholcus opilionoides, kas augumā ir mazliet mazāka (piemēram, Lietuvā tā atklāta tikai 2011.gadā!). Garkājzirnekļi kopumā ir siltzemju (tropu-subtropu) izplatības dzimta; zināmas ap 1000 sugas, no kurām Z-Eiropā mājas garkājzirneklis ir salīdzinoši visparastākā suga, bet vēl 2-3 sugas - arī ieviesušās ar cilvēka starpniecību - ir ļoti retas vai iespējamas. Savvaļā labvēlīga klimata apgabalos garkājzirnekļi mīt dzīvnieku raktās un pamestās alās, klinšu plaisās, arī cilvēku mājokļos.

Izplatība:

Visā pasaulē sastopama, kosmopolītiska garkājzirnekļu dzimtas suga. Latvijā diezgan reti visā teritorijā, agrāk jaukta ar ļoti līdzīgo Pholcus opilionoides.

Apskati citas sugas:

  •  attēls

    Dicymbium tibiale (Blackwall, 1836)

  •  attēls

    Arctosa leopardus (Sundevall, 1833)

  •  attēls

    Lasaeola tristis (Hahn, 1833)