lidvāvere

Pteromys volans (L.)

Pteromys volans (L.) attēls
  • lidvāvere attēls
  • lidvāvere attēls
  • lidvāvere attēls

latviski: lidvāvere

angliski: Russian flying squirrel

vāciski: Gleithörnchen

zviedriski: flygekorre

igauniski: lendorav

lietuviski: voverė skraiduolė

krieviski: летяга

Apraksts:

Ķermeņa garums:13,5-20,5 cm;
Masa: 95-170 g.
Ķermeņa sānos starp priekškājām un pakaļkājām - ādas kroka.

Izplatība un sastopamība:

Vislabprātāk apdzīvo vecas jauktu koku mežaudzes, kurās netrūkst dobumainu apšu.

Dzīves veids:

Nometnieks. Nakts dzīvnieks. Veikli kāpelē pa kokiem; no koka uz koku (dažus vai dažus desmitus metru) planē. Pa zemi pārvietojas reti. Pakaļkājām pieci, priekškājām četri samērā īsi pirksti ar ļoti labi attīstītiem gariem, līkiem nagiem. Pakaļkājas mazliet īsākas par priekškājām, to pēdas garums līdz 5 cm. Pakaļkāju pēdu nospiedumi garāki, platāki par priekškāju pēdu nospiedumiem; priekškāju pēdu nospiedumi vairāk noapaļoti. Pakaļkāju nospiedumos salīdzinoši labi iezīmējas nagu nospiedumi. Pa zemi pārvietojas galvenokārt īsiem lēcieniem.

Pēdu nospiedumi:

Pēdu nospiedumu grupa nedaudz atgādina vāveres pēdu nospiedumu grupu. Lidvāveres nekad neizsviež pakaļkājas uz priekšu aiz priekškājām, tāpēc priekškāju nospiedumi vienmēr atrodas priekšā pakaļkāju nospiedumiem un novietoti platāk par tiem, paralēli viens otram. Reizēm lec tikai uz pakaļkājām. Sniegu gandrīz vienmēr "strīķē".

Mēsli:

Cilindriskas ar noapaļotiem galiem. Konsistence - elastīga. Krāsa svaigām - koši dzeltena. Garums - 1-1,5 cm (0,3-0,5 cm). Parasti - lielās kaudzēs, desmitiem spiru vienuviet. Saturā dominē dažādu augu dažādas daļiņas, biežāk - pumpuri un sēklas; var būt nelielu dzīvnieku atliekas. Atrodamas visbiežāk pie koku saknēm, arī uz resniem horizontāliem zariem, pie stumbra zem dobumiem. Mēdz regulāri izmantot vienu un to pašu "tualetes" vietu.

Apskati citas sugas: