Sīkraibeņu dzimta (Riodinidae)

Tauriņu kārtas dzimta. Dažreiz agrākajā literatūrā tā latviskota kā paraibeņu dzimta Nemeobiidae. Dažās taksonomiskajās sistēmās šo dzimtu iekļauj zeltainīšu jeb zilenīšu dzimtā Lycaenidae.

Pieder vidēja lieluma dienā lidojoši tauriņi, kā spārnu plētums ir 1,8-6 cm ietvaros. Pārsvarā spilgti krāsoti tauriņi ar daudzveidīgu spārnu zīmējumu. Nereti mēdz būt arī puscaurspīdīgi spārni un metāliski zaigojoši zeltaini vai sudrabaini plankumi. Akadēmiskā izpratnē būtiskas ir vairākas spārnu dzīslojuma īpatnības, kas šai dzimtai pieskaitāmos tauriņus nodala no ļoti līdzīgām citām dzimtām. Tāpat sīkraibeņu dzimtas tēviņiem ir saīsinātas priekškājas pirmajā kāju pārī. Kāpuru barības augi ļoti dažādi, retos gadījumos tie var būt arī ķērpji un sūnas.

Daudzveidīga un daudzskaitlīga dzimta - nodala ap 1530 sugu. Ģeogrāfiski šī ir viena no viskrasāk nodalītajām dzimtām; absolūtais sugu daudzums mīt neotropiskajā (D-Amerika) apgabalā. Palearktiskajā (mērenā klimata ziemeļu puslode Eirāzijā) ap 10 sugu. Eiropā tikai viena suga, kas sastopama arī Latvijā.

Latvijā vienīgā suga - ļoti retais gaiļbiksīšu sīkraibenis Hamearis lucina, syn. Nemeobius lucina L.

Šīs dzimtas sugas

 • gaiļbiksīšu sīkraibenis Hamearis lucina (Linnaeus, 1758)

  Hamearis lucina (Linnaeus, 1758) attēls

  angliski: Duke of Burgundy

  vāciski: Schlüsselblumen-Würfelalten

  zviedriski: gullviverfjäril

  igauniski: nurmenukuliblikas

  lietuviski: pavasarinis margūnas

  krieviski: лесная пеструшка