Vairogvērpēju (gliemežtauriņu, vairogkožu) dzimta (Limacodidae)

Tauriņu kārtas dzimta. Pieder nelieli līdz vidēji lieli tauriņi, kā spārnu plētums ir 1,4-3,6 cm ietvaros. Raksturīgs reducēts snuķis. Spārnu pamatkrāsojums brūnganos toņos, zīmējums uz priekšspārniem (citas krāsas svītras, laukumi) mazizteikts. Priekšspārni plati. Aktivitātes maksimums pārsvarā diennakts tumšajā laikā. Daudzām sugām, plivinoties uz vietas, raksturīga vēdera atliekšana gandrīz taisnā leņķī.

Visai neparasta izskata, salīdzinājumā ar citām dzimtām, ir šo tauriņu kāpuri. Kāpuri īsi velteniski, ar abos galos sašaurinātu ķermeni, atgādina kailgliemeža ķermeņa apveidu (no tā arī cēlies šo tauriņu nosaukums - gliemežtauriņi - dažādās vietējās valodās). Kāpuram raksturīga ievilkta galva, bieži ķermenis ar dažādiem dzeloņveida izaugumiem; virknei tropu sugu kāpuri ļoti krāšņi un neparasta izskata, arī: apbruņoti ar dzeļmatiņiem iespējamo uzbrucēju atvairīšanai. Kājas vāji attīstītas pie krūtīm, bet vēderkāju parasti vispār nav. Parasti kāpuri arī ir mazkustīgi un uz barības auga visai pasīvi - visbiežāk tie koku un krūmu lapu apakšpusē grauž lapas. Turklāt ķermeņa augšdaļā pie pirmajiem 8 posmiem kāpuram ir piesūcekņi. Pēc kāpura stadijas noslēguma iekūņošanās noris turpat uz barības auga, dažām sugām - arī zemsedzē, virskārtā.

Diezgan plaša, galvenokārt tropos sastopamu tauriņu dzimta. Nodala ap 1000 sugu. Mērenā klimata daļā Eiropā mazskaitlīgi.

Latvijā 2 sugas, kas abas ir ilustrētas ar kolekcijas eksemplāriem.

Šīs dzimtas sugas

 • lielais vairogvērpējs Apoda limacodes (Hufnagel, 1766)

  Apoda limacodes (Hufnagel, 1766) attēls

  angliski: the festoon

  vāciski: Großer Scneckerspinner

  zviedriski: stor snigelspinnare

  igauniski: suur-kakandkedrik

  lietuviski: gelsvasis vėžlinukas

  krieviski: большая слизневидка

 • mazais vairogvērpējs Heterogenea asella (Denis & Schiffermüller, 1775)

  Heterogenea asella (Denis & Schiffermüller, 1775) attēls

  angliski: the triangle

  vāciski: Kleiner Scheckerspinner

  zviedriski: mindre snigelspinnare

  igauniski: kääbus-kakandkedrik

  lietuviski: rudasis vėžlinukas

  krieviski: коричневая слизневидка