Apraksts:
Gārņu dzimtas suga. Drukns putns, ķermeņa garums 75-85 cm, knābja garums ap 6-8 cm, spārna garums ap 30 cm, svars 1-1,4 kg. Kakls resns un diezgan garš, knābis spēcīgs, ass. Apspalvojums raibs, svītrains, mijoties dažādu toņu gaišbrūnām un dzeltenbrūnām nokrāsām. Būtisku atšķirību starp tēviņu un mātīšu izskatu nav.
Biotops:
Uzturas un ligzdo niedrājos dažādās ūdenstilpēs: ezeros, dīķos, aizaugušos karjeros, upju vecupēs.
Dzīves veids un uzvedība:
Dzīves veids neuzkrītošs, slēpts. Reti ieraugāms putns, lai gan piemērotos biotopos un vietās tā var būt nereta suga. Izteiktāka aktivitāte krēslas un tumšajā diennakts laikā. Biežāk nekā redzams, lielais dumpis ir dzirdams pēc tēviņa dobjā sauciena, kā zemo skaņu salīdzina ar pūtienu tukšā, šaurā traukā. Lido maz, zemā augstumā un nelielā attālumā. Kāju pirksti gari, ko veikli izmanto kāpelējot pa niedrājiem. Miera pozā bieži stāv uz vienas kājas, ar ievilktu kaklu. Negaidīti iztraucēts, izslienas stāvus un knābi izstiepj augšup. Papildus līdz ar raibā apspalvojuma maskējošo krāsu šādā pozā tas kļūst ļoti grūti pamanāms. Pārtiek galvenokārt no zivīm un dažādiem lieliem bezmugurkaulniekiem un abiniekiem, kurus medī bradājot seklūdenī vai gaidot uz kādas sīkas saliņas ūdens tiešā tuvumā. No lielākiem dzīvniekiem medī arī ūdensžurkas.
Ligzda, olas un mazuļi:
Niedrājā paslēptā plakanā ligzdā 3-7 gaišbrūnas olas. Mazuļi patstāvīgi kļūst 1-1,5 mēnešu vecumā.
Izplatība un skaits:
Ligzdošanas areāls plašs: Eirāzijas mērenā klimata josla. Latvijā perējošie indivīdi ziemo DR-D Eiropā un Z-Āfrikā. Uz ziemošanas vietām dodas ap oktobri. Pavasarī atgriežas agri. Arī migrāciju laikā pārvietojas neuzkrītoši, slēpti, galvenokārt tumsas laikā, migrējošu putnu barus neveido.
Latvijā nevienmērīgi sastopama suga: no diezgan bieži piemērotos apvidos līdz reti. Nav sastopams mežainos, lauksaimniecības zemēm dominējošos rajonos, kur trūkst atbilstoša dzīves vide.