mazais dumpis

Ixobrychus minutus (L.)

Ixobrychus minutus (L.) attēls
  • mazais dumpis attēls
  • mazais dumpis attēls
  • mazais dumpis attēls
  • mazais dumpis attēls
  • mazais dumpis attēls

latviski: mazais dumpis

angliski: little bittern

vāciski: Zwergdommel

zviedriski: dvärgrördrom

igauniski: väikehüüp

lietuviski: mažasis baublys

krieviski: волчек

Apraksts:

Gārņu dzimtas suga. Slaids putns, ķermeņa garums 33-40 cm, svars tikai ap 150-180 g, knābja garums 4-5 cm, spārna garums nepārsniedz 16 cm. Gārņu dzimtas mazākā suga Latvijā. Apspalvojums raibs, tēviņiem un mātītēm nedaudz atšķirīgs. Tēviņu apspalvojumā dominē rūsgani toņi, bet galva, kakls, aste, spārnu gali ir melni. Mātītes visumā raibākas, sarkanbrūni dzeltenas vai dzeltenbrūnas, ar izteiktāku atšķirīgo toņu svītrojumu uz kakla un krūtīm.

Biotops:

Uzturas un ligzdo niedrājos, ar krūmāju (kārkliem) un vilkvālītēm aizaugušos, slīkšņainos mitrājos: vecupēs, dīķos, ezeros.

Dzīves veids un uzvedība:

Dzīves veids slēpts, neuzkrītošs. Reti vai ļoti reti novērojams putns. Izteiktāka aktivitāte diennakts tumšajā laikā un krēslā. Līdzīgi lielajam dumpim veikli kāpelē un ložņā niedrājos un pa vilkvālīšu-krūmu audzēm. Tāpat līdzīga ir aizsardzības poza iztraucējot: putns izslienas stāvus un maksimāli augšup izslien kaklu un knābi. Lido klusi un zemu virs ūdens vai augāja. Pārtiek no zivīm, dažādiem bezmugurkaulniekiem, kurus iegūst bradājot vai gaidot piemērotā novērošanas vietā.

Ligzda, olas un mazuļi:

Ligzda piepacelta niedrājā dažu desmitu centimetru augstumā vai kārklu pudurī slīkšņainā, nepieejamā vietā pat 2-3 metru augstumā. Ligzdas materiālu veido dažādu uz vietas pieejamo augu un sīku zaru krāvums ar plakanu virsmu. Dējumā 4-7 baltas olas, perēšanas ilgums apmēram nedēļu īsāks nekā lielajam dumpim. Mazuļi patstāvību iegūst apmēram mēneša vecumā.

Izplatība un skaits:

Plaša Eiropas-Āzijas areāla suga; austrumos sastopams līdz Vidusāzijai. Latvijā perējošie putni ziemo Āfrikas ziemeļdaļā. Uz ziemošanas vietām dodas ap septembri, atgriežas ap maiju. Migrāciju laikā pārvietojas slēpti, neuzkrītoši, individuāli vai ļoti mazā skaitā.
Latvijā reti līdz ļoti reti un nevienmērīgi sastopama, aizsargājama suga.

Apskati citas sugas: