zilā namdarbite

Xylocopa valga Gerstacker

Xylocopa valga Gerstacker attēls

latviski: zilā namdarbite

angliski: blue carpenter-bee

vāciski: Östliche Holzbiene

zviedriski:

igauniski:

lietuviski: mėlinoji bite

krieviski: пчела-плотник

Apraksts:

Vidēji liela (2-2,8 cm gara), drukna pūkbišu (pēc dažām klasifikācijām - namdarbišu) dzimtas suga. Vientuļo bišu grupas suga. Ķermeņa pamatkrāsa melni zila, ķermenis mēreni blīvi klāts ar tumši violetiem matiņiem. Taustekļi melni. Matiņi uz galvas, krūtīm un kājām gandrīz melni. Piemērotā apgaismojumā (saulainā laikā) bite izskatās tumši melni-zila, vāji apmatotajās ķermeņa daļās - spīdīga. Spārni šauri, puscaurspīdīgi, arī ar violetu nokrāsu vismaz priekšdaļā. Lido no maija beigām līdz augusta beigām mērenajā klimatā. Namdarbites nosaukums cēlies no sugas paraduma ligzdai atmiruša vai atmirstoša koka stumbrā-sausoknī izgrauzt sarežģītas daudzstāvu ejas, kur katrā savrupā paplašinātā telpas nodalījumā (pētījumi liecina, ka šādu telpu parasti ir līdz 12) tiek paredzēta vieta kāpuram (t.i. - faktiski "uzbūvēt" māju jeb namu ar savrupām "istabām"). Katrs telpas nodalījums tiek izklāts ar koksnes drumstalām un telpā atnests kāpura attīstībai pietiekams daudzums ziedputekšņu pirms olas izdēšanas. Dzīves ilgums - 2-3 gadi. Pieaugušās namdarbites ziemo koku stumbros izurbtā ejā, dažos gadījumos salīdzinoši siltāka klimata apvidos novērots, ka ziemo arī daudzgadīgajos (koksnaina stublāja) lakstaugos, ieurbjoties to resnā stublājā pamata tuvumā.

Izplatība:

Diezgan plaši Eiropas rietumu, centrālajā, dienvidu un dienvidaustrumu daļā sastopama suga. Areāls sniedzas pāri Ukrainas un Krievijas dienvidu daļai līdz Mongolijai. Vides pārveidošanas dēļ dažviet tā ir reta, izzūdoša suga.
Latvijā un Lietuvā zilo namdarbiti uzskata par izzudušu sugu areāla ziemeļu nomalē. Visticamāk, ka tās sastopamību pie mums vairāk ietekmē nepiemēroti vēsais klimats, nekā biotopu nepietiekamība.

Summary:

Extinct species in Latvia.
Исчезнувший вид в Латвии.

Apskati citas sugas: