Sīksiseņu dzimta (Tetrigidae)

Galvenokārt mežainos un mitros tropu reģionos sastopama taisnspārņu kārtas dzimta. Mērenā klimata joslā sugu maz. Pasaulē kopā zināmas vairāk nekā 1700 sugas. Baltijas reģionā dzimta atrodas tuvu tās nepārtrauktā areāla ziemeļu robežai Eiropā. Mūsu reģionā taisnspārņu sarakstos parasti iekļauj 4-5 sugas, šajā enciklopēdijā tiek sniegta informācija par trijām sugām Latvijā.

Galvenokārt tropu mežos - gan zemsedzē, gan augstu vainagos dažādu epifītu substrātā dzīvojošas sugas. Pārtiek no augu barības. Mērenā klimata joslā sastopamās sugas visbiežāk mīt dažādos mitrājos, dīķu malās, kur nereti pārtiek no aļģēm un citiem zemākajiem augiem. Daži sīksiseņi spēj peldēt un ienirt.

Mazas sugas: 4-22 mm, parasti ap 10 mm (=1cm) lieli taisnspārņi. Sīksiseņu krāsojums parasti ir vienmuļš vai raibs brūni-zaļi-dzeltenīgos vai pelēkos toņos, labi maskēts vidē. Taustekļi īsi, diegveida. Dzimtai raksturīgas piedēkļveidīgi pagarinātas priekškrūtis (latīņu valodā šo daļu terminoloģijā apzīmē kā 'pronotum'), dažreiz visā vēdera garumā, un beidzas ar īsāku vai garāku ķīli. Dažām sugām arī priekškrūšu sāni ir paplatināti, pie galvas vairogveidīgi. Priekšspārni ļoti īsi, pakaļspārni parasti ir garāki. Dažām sugām spārnu vispār nav - tie ir reducēti (sarukuši). Kā vairumam sugu kārtā sīksiseņiem pakaļkāju ciskas ir ļoti masīvas. Īpaša pazīme: sīksiseņi - atšķirībā no siseņiem un sienāžiem - nečirkst, jo tiem nav stridulācijas jeb skaņu veidojošo orgānu.

Šīs dzimtas sugas

 • rietumu sīksisenis Tetrix ceperoi (Bolivar)

  Tetrix ceperoi (Bolivar) attēls

  angliski: Cepero's pygmy-groundhopper

  vāciski: Westliche Dornschrecke

  zviedriski:

  igauniski:

  lietuviski:

  krieviski:

 • slaidais sīksisenis Tetrix subulata (L.)

  Tetrix subulata (L.) attēls

  angliski: slender pygmy-groundhopper, awl-shaped pygmy-groundhopper

  vāciski: Säbel-Dornschrecke

  zviedriski: strandtorngräshoppa

  igauniski: ahassirts

  lietuviski: lieknasis šokliukas

  krieviski: пригунчик тонкий

 • purvu sīksisenis Tetrix undulata (Sowerby)

  Tetrix undulata (Sowerby) attēls

  angliski: common pygmy-groundhopper

  vāciski: Gemeine Dornschrecke

  zviedriski: glänttorngräshoppa

  igauniski: läänesirts

  lietuviski: pelkinis šokliukas

  krieviski: