meža gandrene

Geranium sylvaticum L.

Geranium sylvaticum L. attēls
  • meža gandrene attēls
  • meža gandrene attēls

latviski: meža gandrene

angliski: wood Crane’s-bill

vāciski: Wald-Storchschnabel

zviedriski: skogsnäva

igauniski: mets-kurereha

lietuviski: miškinis snaputis

krieviski: герань лесная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Geranium sylvaticum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 30-80 cm) gandreņu dzimtas lakstaugs. Sakneņi resni. Stublājs stāvs, zarains, klāts ar atstāvošiem matiņiem. Stublāja augšdaļā un uz ziedkātiem ir dziedzermatiņi. Lapas pie stublāja pamata kātainas, kāta garums līdz 25 cm. Virzienā uz galotni lapas kāts pakāpeniski īsāks; augšējās lapas sēdošas. Lapas pieckārt vai septiņkārt šķeltas (ga 4-12 cm, pl 6-15 cm), mazliet platākas nekā garas, plātnes virspuse apmatota, apakšpusē matiņi uz dzīslām. Plūksnu mala smaili zobaina. Ziedi skrajā ziedkopā stublāja un zaru galā. Kauslapas (ga 0.7-1 cm) galā ar dzeloņsmaili, klātas ar dziedzermatiņiem. Vainaglapas sārti violetas, parasti bez jomas, diezgan skrajas, divreiz garākas nekā kauslapas. Putekšņlapu kātiņš pie pamata pakāpeniski platāks. Ziedi stāvi. Auglis - riekstiņu skaldauglis. Augļa vārsnes un īsais knābis klāts ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Eiropā un Rietumāzijā plaši izplatīta, mainīga izskata suga, kā ietvaros nodala 4 pasugas.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas krūmājos, mežos, aizaugošās pļavās un mežmalās.

Īpašas norādes:

Vislīdzīgākā pļavas (G. pratense), mazāk purva (G. palustre) gandrenei. Atšķirībā no purva gandrenes stublāja augšdaļā un uz ziedkāta ir gan vienkārši matiņi, gan dziedzermatiņi, stublājs kopumā blīvāk apmatots un masīvāks, vainaglapas violeti sārtas (nevis purpursārtas). No pļavas gandrenes atšķirama pēc ziedu krāsas (tie nav zili vai zilganvioleti), ziedi sīkāki, vainaglapas skrajākas (nevis mazliet pārsedzas), ziedkāts vienmēr stāvs (nevis tūlīt pēc ziedēšanas nolīcis), putekšņlapu kātiņš pie pamata pakāpeniski platāks (nevis pēkšņi platāks).

Common. Groups in forests and shrubs, at the forest edges.

Часто. Группы в лесах и кустарниках, по лесным опушкам.

Apskati citas sugas: