Apraksts:
Daudzgadīgs, vidējs vai, ļoti reti, liels (ga 25-70(100) cm) kosu dzimtas sporaugs. Stublājs stāvs, stīvs, tumšzaļš, raupjš, nezaro un ir ziemzaļš (Ø 0.4-0.6 cm). Stublājs dobs, centrālais dobums aizņem vismaz divas trešdaļas (skatīt šķērsgriezumā!) no stublāja diametra. Perifērie dobumi sīki, regulāri visapkārt centrālajam dobumam. Maksts cilindriska, zobiņi ātri nolūst, maksts mala īsa un strupi zobaina. Zobiņu skaits sakrīt ar stublāja rieviņu skaitu (parasti 10-25). Pie maksts pamata ir platāka, bet maksts galā šaurāka tumšbrūna vai melna josla. Strobils ar sporām iegarens (ga ap 1 cm), galā ar īsu smaili. Sporas nogatavojas augustā un septembrī.
Izplatība:
Mainīga izskata, plaši sastopama suga Eirāzijā, Amerikas centrālajā un ziemeļu daļā.
Latvijā bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Dažāda lieluma grupas sausos priežu mežos, smiltājos un sausās pļavās, kā arī dzelzceļu uzbērumos. Spēj veidot ilgstoši noturīgas un plašas audzes.
Īpašas norādes:
Līdzīga divām hibrīdām kosu sugām, kam viena no mātessugām ir ziemzaļā kosa: Mora (E. x moorei) un skarbajai (E. x trachyodon) kosai. Abas hibrīdās sugas Latvijā ir retas. No Mora kosas atšķirama pēc pārziemojoša (nevis tikai vasarzaļa) stublāja, stublājs salīdzinoši manāmi tumšāks, stublāja rieviņas gludākas (bez neregulāriem pauguriem vai šķērsrievām), maksts cilindriska (nevis piltuvveida). No skarbās kosas visdrošāk atšķirama pēc maksts ar strupu malu un bez maksts zobiņiem (skarbajai kosai maksts zobiņi acīm redzami smaili, vismaz daļēji paliekoši).
Summary:
Common. Groups in pine forests, sands, meadows and along railways.
Обобщение:
Часто. Группы в сосновых лесах, на песках, лугах и вдоль железных дорог.