spāre (durba, spare)

Abramis ballerus (L.)

Abramis ballerus (L.) attēls

latviski: spāre (durba, spare)

angliski: blue bream

vāciski: Zope

zviedriski: faren

igauniski: abakala

lietuviski: sparis

krieviski: синец

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Abramis ballerus (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis augsts, no sāniem saplacināts. Mute vērsta uz priekšu. Mugura zilganpelēka vai zilganzaļgana, sāni un vēders sudrabains. Pirms nārsta tēviņiem uz ķermeņa sāniem virs anālās spuras izveidojas nārsta kārpiņas.

Morfoloģija:

D 3/7-10, A 3/33-49, P 1/14-18, V 2/7-9, C 19, l.l. 62-79, os.ph. 5-5, sp.br. 29-42, vt. 40-50; Latvijā D (8), A (39), l.l. (72).

Izmēri:

L-50 cm, W-1,5 kg, Latvijā l-31 cm, W-0,7 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Krūšu spuras un vēdera spuras dzeltenīgas ar melnu apmali (skat. plici un plaudi). Anālajā spurā staru un sānu līnijā zvīņu vairāk nekā plicim un parasti vairāk nekā plaudim. Rīkles zobi vienā rindā (skat. plici).

Bioloģija:

Saldūdens vai puscaurceļo-tāja zivs. Uzturas baros. Sevišķi lielas koncentrācijas veido rudenī, izvietojoties ziemošanas bedrēs, un ziemojot. Ziemā mazaktīva. Parasti sastopama upju līdzenumu daļās ar lēnu straumi un lejtecēs. Tālākas migrācijas veic nārsta laikā. Pamatbarība: zooplanktons un bentoss. Sasniedz 20 gadu, Latvijā 7 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 2-9 gadu vecumā, sasniedzot 15-29 cm garumu (l). Auglība 2-144 tūkst. ikru. Nārsto martā-jūnijā (ūdens t° 8-20°C) no 20 cm līdz 6 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kas ilgst 4-30 dienas. Ikri pielīp pie augiem, to attīstība ilgst 4-15 dienas. Pirmās dienas pēc izšķilšanās kāpuri pavada, piestiprinājušies pie augiem. Veido hibrīdus ar plici.

Izplatība:

Eiropa un Āzija. Latvijā ļoti reta. Pa vienam eksemplāram konstatēta Ķeguma (1969) un Pļaviņu (1984) ūdenskrātuvē. Pēc arheoloģiskajos izrakumos iegūtajiem datiem Daugavā bijusi sastopama arī 1. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Literatūrā attiecināta uz Daugavu, Gaujas lejteci (1936), Lielupi (1959), Ventu, Salacu un piejūras ezeriem: Babītes, Juglas, Mazo Baltezeru (1962), Ķīšezeru, Lielo Baltezeru, kā arī Rīgas līci (1953). Agrāk bijusi sastopama Lubānā, bet pēc tā platības samazināšanās sākusi izzust (1937). Kopš 1995. gada iekļauta Latvijas Sarkanās grāmatas reto sugu (3.) kategorijā.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe and Asia. Very rare in Latvia; caught in reservoirs of Ķeguma (1969) and Pļaviņu (1984), one specimen a time. Formerly known in Lake Lubānas, extinct later due to shrinking of the Lake. Included in the Red Data Book of Latvia under the category æ3æ (rare).

Apskati citas sugas: