Uloborus walckenaerius Latreille, 1806

Uloborus walckenaerius Latreille, 1806 attēls
 • attēls
 • attēls

latviski:

angliski:

vāciski: Kräuselradnetzspinne

zviedriski: krusnätspindel

igauniski:

lietuviski:

krieviski: переногий паук

Apraksts:

Mazs, raibi krāsots zirneklis: mātītes 4-6 mm, tēviņi - 3-4 mm gari. Galvkrūtis tumšbrūnas vai pelēcīgi brūnas, ar gaišāku apmatojumu un dažiem tumšiem plankumiem. Līdzīgi krāsots arī iegareni bumbierveida vēders, kam papildus raksturīgi vairāki izciļņveida pauguri un kas pastiprina sugas līdzību ar vidi, kurā tā dzīvo. Arī kājas dzeltenīgi brūnas, ar vairākiem baltiem, dažāda platuma gredzeniem. Parasti pirmie divi kāju pāri miera stāvoklī ir nostiepti uz priekšu un cieši saspiesti kopā. Dzīvo sausos un mēreni mitros virsājos un stepjveida pļavās. Auž horizontālu riteņveida tīklu, ko iekarina augājā ap 40-100 cm augstumā no zemes. Medī dažādus kukaiņus. Šai sugai, līdzīgi kā citām Uloboridae dzimtā, nav indes dziedzeru; noķertais upuris tiek ietīts tīmeklī un tādējādi padarīts pretoties nespējīgs. Atrodami aprēķini, ka Uloboridae zirnekļi izmanto līdz 140 metrus(!!) tīmekļa, lai ietītu notverto upuri; šis mērījums gan neattiecas uz konkrēto sugu Uloborus walckenaerius. Konstatējot šo sugu sausā pļavā vai virsājā, tās atradums noteikti dokumentējams ar fotoattēliem un atradne paziņojama speciālistiem.

Izplatība:

Eiropā - galvenokārt kontinenta centrālajā, rietumu un dienvidu daļā, Ziemeļāfrikā un plaši Āzijā apgabalā starp Kaspijas jūru un Kluso okeānu sastopama Uloboridae dzimtas suga. Kopā ar Hyptiotes paradoxus (skatīt minētās sugas atsevišķo aprakstu!) divas vienīgās Uloboridae zirnekļu dzimtas pārstāves Z-Eiropā.
Uloborus walckenaerius salīdzinoši ar otru sugu ir daudz retāka, atradnes tikai sporādiskas uz ziemeļiem no Centrāleiropas, tomēr Skandināvijā un Baltijas valstīs varētu tikt atrasta. Latvijā pagaidām nav konstatēts.

Apskati citas sugas:

 • attēls

  Paidiscura pallens (Blackwall, 1834)

 • attēls

  Hylyphantes graminicola (Sundevall, 1830)

 • attēls

  Robertus scoticus Jackson, 1914