Theridion impressum L. Koch, 1881 (Phylloneta impressa)

Theridion impressum L. Koch, 1881 attēls
 • attēls
 • attēls

latviski:

angliski:

vāciski:

zviedriski: strutklotspindel

igauniski:

lietuviski:

krieviski:

Apraksts:

Viens no salīdzinoši biežākajiem Theridion zirnekļiem. Theridion ģints ir vislielākā labirintzirnekļu dzimtā - aptuveni 600 sugas, vairums no tām tropu-subtropu valstīs. Eiropā sastopamas 56 sugas (arī visvairāk salīdzinājumā ar citām šīs dzimtas ģintīm), Latvijā - 7 sugas. Theridion zirnekļiem raksturīga medīšana tīklā, kā arī mazliet vai jūtami īsākas pakaļējās kājas nekā priekšējās kājas. Dažās faunās šo sugu un ļoti līdzīgo Th.sisyphium nodala ģintī Phylloneta.
Theridion impressum ir vidēja lieluma labirintzirneklis: mātītes 0,35-0,6 cm lielas, tēviņi mazliet mazāki - 0,25-0,55 cm lieli. Gaiša, dzeltenīga krāsojuma suga. Galvkrūtis dzeltenīgi iesārtas, ar izteikti tumšāku, bet ļoti šauru apmali un tumšu vidusjoslu, kas tipiskā gadījumā ir ļoti plata. Vēders bāli dzeltenīgs, dzeltenīgi balts vai dzeltenīgi iesārts, salīdzinoši gaišāks nekā galvkrūtis. Uz vēdera virspuses sarežģītas formas brūnu punktu un laukumu ornaments. Kājas dzeltenīgas, nereti ar iesārtu papildus tonējumu, uz tām sīki, tumši brūni gredzenveida marķieri. Uzturas mežos un krūmājos, kur auž labirintveida tīklu gan koku(krūmu) lapotnē, gan uz liela auguma lakstaugiem. Parasti gan tās ir mēreni sausas vai sausas vietas, retāk dažādu mitrāju apmalēs. Medī dažādus lidojošos kukaiņus. Olu kokons neparasti krāsains: zaļgani zils. Mātīte par to ļoti rūpējas, līdz mazuļu šķilšanās brīdim kokons tiek glabāts mātītes tīklā-slēptuvē, arī pēc jauno zirnekļu izšķilšanās kādu laiku tie nepamet mātes tīklu, kur māte tos joprojām baro. Lai pasargātu jauno paaudzi no putniem, parasti zirnekļu mātīte šo tīklu papildus nomaskē no ārpuses ar dažādiem sīkiem sažuvušu augu gabaliņiem un lapu plēksnītēm. Šī suga ir ļoti līdzīga Th.sisyphium, abas sugas bieži jauc.

Izplatība:

Plaši Holarktiskajā reģionā sastopama labirintzirnekļu dzimtas suga. Eiropā un tajā skaitā Latvijā sastopams visā teritorijā.

Apskati citas sugas:

 • attēls

  Tapinocyba insecta (L.Koch, 1869)

 • attēls

  Dicymbium tibiale (Blackwall, 1836)

 • attēls

  Microneta viaria (Blackwall, 1841)