skudru lēcējzirneklis

Myrmarachne formicaria (De Geer, 1778) (Salticus formicarius)

Myrmarachne formicaria (De Geer, 1778) attēls

latviski: skudru lēcējzirneklis

angliski: ant-like jumping-spider, antmimicring spider

vāciski: Ameisenspringspinne

zviedriski: stackmyrespindel

igauniski:

lietuviski:

krieviski:

Apraksts:

Ļoti neparasta izskata lēcējzirneklis; tā izskats atgādina rūsganās meža skudras. Myrmarachne ģints lēcējzirnekļi visā pasaulē (ap 200 sugu, galvenokārt Āfrikas un Āzijas tropos) pielāgojušies dzīvei kopā ar skudrām, atgādina tās pēc izskata. Ļoti bieži pielāgošanās ir tik izteikta, ka konkrēta zirnekļu suga atgādina vienas konkrētas sugas skudras, ar kurām kopā tā dzīvo. Šie zirnekļi skudras nemedī, gluži pretēji - tie dzīvo un dodas medībās kopā ar skudrām, kuras zirnekli aizstāv no iespējamajiem uzbrucējiem (putniem, sīkajiem zīdītājiem). Līdz galam nav izzināts, kādu labumu skudras gūst no šādas sadarbības ar Myrmarachne ģints lēcējzirnekļiem.
Skudru lēcējzirneklis ir 0,5-0,7 cm garš, auguma atšķirības starp tēviņiem un mātītēm šai sugai nav būtiskas. Ķermeņa krāsojums tumšbrūns vai rūsganbrūns, bez stingri noteiktiem svītru vai punktu marķējumiem. Acu novietojums galvkrūšu priekšdaļā - tipisks lēcējzirnekļiem (īpaši lielas vidējās acis). Heliceras ļoti masīvas, īpaši pagarinātas tēviņiem. Kāju krāsojums rūsganbrūns, parasti gaišāks nekā ķermeņa pamatkrāsa. Imitējot skudras, slaido vēderu papildus pārdala skaidri redzama iežmauga. Šis lēcējzirneklis, atdarinot skudras, laiku pa laikam raksturīgi saslien un kustina priekškāju pāri virs galvkrūtīm (atdarinot skudru antenveida taustekļu kustības). Reizēm līdzība ir tik augsta, ka skudru grupā lēcējzirneklis tikpat kā nav pamanāms. Tomēr, rūpīgi ieskatoties, tas atšķirams pēc 8 kājām (nevis 6!), kā arī acu izvietojuma. Pārtiek no dažādiem sīkiem un nelieliem kukaiņiem, kuriem, atšķirībā no citiem lēcējzirnekļiem, uzbrūk nevis lecot, bet gan - pēc upura pamanīšanas un novērtēšanas - ļoti ātri pieskrienot. Uzturas sausās vietās. Arī olu kokoni tiek novietoti skudru tuvumā, parasti tie ietīti sausā koka vai krūma lapā.

Izplatība:

Palearktikā plaši (neiekļaujot ziemeļu teritorijas) sastopams zirneklis; faktiski tā ir tipiska Eirāzijas suga, jo Z-Amerikā skudru lēcējzirneklis ir ieviesies punktveida atradnēs, acīmredzot, kravu transportēšanas vai kādā līdzīgā veidā. Eiropā suga sastopama lielākajā daļā teritorijas, visbiežāk C un D Eiropā, virzienā uz ziemeļiem kļūst manāmi retāka, Baltijas reģiona dienviddaļā atrodas uz areāla ziemeļu robežas. Iekļauta Latvijas zirnekļu faunā, lai gan tās faktiskā sastopamība ir neskaidra.

Apskati citas sugas:

  • lapseņzirneklis attēls

    lapseņzirneklis Argiope bruennichi (Scopoli, 1772)

  •  attēls

    Theridion melanurum Hahn, 1831

  •  attēls

    Aelurillus v-insignitus (Clerck, 1757)