alu slaidzirneklis

Meta menardi (Latreille, 1804)

Meta menardi (Latreille, 1804) attēls

latviski: alu slaidzirneklis

angliski: large cave spider, cave orbweaver

vāciski: Höhlenradnetzspinne, Höhlenkreuzspinne

zviedriski: källarspindel

igauniski: koopaämblik

lietuviski:

krieviski: пещерный кругопряд

Apraksts:

Tie ir vidēji lieli vai nelieli zirnekļi: parasti 0,4-1,2 cm lieli, izņēmuma gadījumos - līdz 2,4 cm gari, auž nelielus riteņveida tīklus, kas visbiežāk ir iekārti horizontāli veģetācijā ūdeņu tuvumā. Tīklam nav signālpavediena, zirnekļi parasti atrodas tīkla centrā un gaida upuri. Īpatnēja ir arī šīs dzimtas zirnekļu aizsardzības stratēģija; jūtot uzbrucēju, zirneklis pamet tīklu, brīvi "nokrītot" un pieķeroties pie kāda auga stiebra vai lapas. Turklāt tas momentā izstiepj kājas un ieņem nekustīgu pozu, tādējādi nomaskējoties. Ļoti bieži šīs dzimtas sugām ir izteikti slaids ķermenis, kas palielina maskēšanās spēju, kā arī augājam pieskaņota dzelteni-zaļi-brūngana ķermeņa un kāju krāsa. Latvijā zināmas 13 sugas, vēl aptuveni 3-5 sugas varētu būt iespējamas. Maz izpētīti zirnekļi Latvijā, galvenokārt dažādos mitrājos un gar ūdenstecēm.
Alu slaidzirneklis ir vislielākais šīs dzimtas pārstāvis Latvijā - ķermeņa garums ap 1,2-1,7 cm, kopā ar izstieptām kājām - līdz 4-4,5 cm. Tēviņi ir mazliet mazāki nekā mātītes - ķermeņa garums maksimāli 1,3 cm. Krāsa variē no spīdīgi melnas, tumši sarkanbrūnas līdz olīvzaļai, vēders parasti vienmēr ir gaišāks, ar diviem gaišiem plankumiem un gaišāku horizontālu svītru marķējumu. Kājas tumšbrūnas ar melniem gredzenveida marķējumiem, klātas ar gariem, melniem sarveida matiņiem. Alu slaidzirneklis visbiežāk mājo dažādās tumšās, ēnainās vietās, kur saule neiespīd vai iespīd vien īsu brīdi: alās, tuneļos, pamestās raktuvēs, ļoti bieži to sastop klinšainās vietās, kurās vērojamas karsta norises. Pārsvarā tā vairāk ir augstieņu, nekā zemieņu reģionu suga. Ķeramtīkls diezgan liels - līdz 30 cm plats, iekārts starp reljefa negludumiem, taču šī suga barības ieguvē tīklu izmanto reti. Atšķirībā no absolūtā vairuma citu dzimtas sugu, alu slaidzirneklis tīkla tuvumā uz griestiem un sienām aktīvi medī dažādus ziemojošus tauriņus, vaboles, citus posmkājus, kas mīt alās. Notvertie upuri bieži tiek iekārti tievos pavedienos blakus tīklam, veidojot barības rezerves. Olu kokonu (balts, 2-3 cm diametrā, gludi zīdains) mātīte iekar pie griestiem blakus tīklam un apsargā. Jauno zirnekļu kokonā ir ļoti daudz (līdz 300), tie šķiļas augustā. Zirnekļa dzīves ilgums - ap 3 gadi.

Izplatība:

Plaši Eirāzijā (dienvidos - līdz Z-Āfrikai) sastopams slaidzirnekļu dzimtas zirneklis. Latvijā alu slaidzirneklis ir visai reta suga atbilstošu biotopu trūkuma dēļ. Slaidzirnekļu dzimtā visā pasaulē ir aptuveni 960 sugas, kas izplatītas gandrīz visur, atskaitot Jaunzēlandi, Z-Amerikas arktiskā klimata joslu un dažus tuksnešainus apvidus Āfrikā un Tuvajos Austrumos.

Apskati citas sugas:

  •  attēls

    Enoplognatha ovata (Clerck, 1757)

  •  attēls

    Singa hamata (Clerck, 1757)

  •  attēls

    Neriene clathrata (Sundevall, 1830)