zemsedzes kruzuļzirneklis

Lathys humilis (Blackwall, 1855)

Lathys humilis (Blackwall, 1855) attēls

latviski: zemsedzes kruzuļzirneklis

angliski:

vāciski:

zviedriski: grankardarspindel

igauniski:

lietuviski:

krieviski:

Apraksts:

Zemsedzes kruzuļzirneklis ir maza izmēra suga: tēviņi tikai 1,5-2 mm gari, mātītes 1,8-2,7 mm garas. Ķermeņa krāsojums tumšs: galvkrūtis melnas vai brūnas, abiem dzimumiem parasti bez noteikta (raksturīga) zīmējuma. Vēdera pamatkrāsa tumši brūna, ar daudziem gaišiem un tumšiem, sīkiem plankumiem. Parasti gaišie plankumi ir punktveida, bet tumšie - svītrveida. Tipiski krāsotam zirneklim tumšās svītrveida joslas veido platu skujveida, gandrīz nepārtrauktu rakstu visā vēdera garumā. Kājas izteikti raibas: ar pamīšus tumšām un gaišām joslām.
Šī suga Z-Eiropā galvenokārt mīt dažādu mežu (skujkoku un lapkoku) zemsedzē un virsājos; citur R-Eiropā tā konstatēta arī koku un krūmu lapotnē tuvu zemei, dzīvžogos, arī parkos un dārzos samērā pārmainītā (saimnieciskās darbības ietekmētā) vidē.
Auž mazus tīklus, ko novieto uz zemes vai tuvu zemei; medījumā ir dažādi sīki zemsedzes kukaiņi un citi sīkdzīvnieki. Olu kokonus paslēpj dažādās vietās uz zemes vai tuvu zemei: aiz atlupušas mizas uz koku pamatiem, bieza viršu cera vai cita auga pamatnes zarojuma žāklē un līdzīgās vietās. Jaunie zirnekļi izšķiļas rudenī un nelabvēlīgo sezonu pārziemu lapu trūdā, aiz atlupušas koku mizes, zem kāda priekšmeta.

Izplatība:

No Rietumeiropas līdz Kaukāzam un Irānai sastopama kruzuļzirnekļu dzimtas suga, vismasveidīgāk centrālajā un rietumu Eiropā; Baltijas reģionā diezgan reti un izklaidus. Latvijā diezgan reta suga.

Apskati citas sugas:

 • attēls

  Micrargus herbigradus (Blackwall, 1854)

 • attēls

  Araeoncus humilis (Blackwall, 1841)

 • attēls

  Zelotes subterraneus (C.L.Koch, 1833)