dzeltenais maiszirneklis

Clubiona lutescens Westring, 1851

Clubiona lutescens Westring, 1851 attēls

latviski: dzeltenais maiszirneklis

angliski: yellow sac spider

vāciski: Leuchtende Sackspinne

zviedriski: lundsäckspindel

igauniski:

lietuviski: gelsvasis maišavoris

krieviski: желтоватый паук-мешкопряд

Apraksts:

Maiszirnekļu dzimtā Clubionidae pēdējā laikā nodala vairs tikai ap 540 sugas, kas sastopamas visā pasaulē. Agrāk (tajā skaitā arī senākā literatūrā Latvijā par šo zirnekļu dzimtu) Clubionidae iekļāva daudz lielāku skaitu sugu, kas, - aplūkojot Latvijā sastopamās sugas - tagad ir savrupās dzimtās Anyphaenidae, Liocranidae un Miturgidae. Faktiski Latvijā maiszirnekļu dzimtā ir atstātas tikai 14 maiszirnekļu ģints Clubiona sugas. Ģints visu sugu raksturīgās pazīmes ir: pirmais un otrais kāju pāris vērsts un priekšu, bet trešais un ceturtais - atpakaļ, diezgan blīvs līdz ļoti blīvs ķermeņa apmatojums, tikai priekšējās vidējās acis ir gaišas, citas - tumšas, auž maisveida ligzdas, ķeramtīklus neauž, upurim piezogas un to ķer sakampjot, galvenokārt krēslas aktivitātes sugas.
Dzeltenais maiszirneklis ir neliela suga: mātītes 0,6-0,8 cm garas, tēviņi - 0,4-0,6 cm gari. Ķermenis slaids, pelēcīgi brūns, bez īpašiem marķējumiem, galvkrūtis parasti dzeltenīgākas, bet vēders - blīvāk apmatots. Parasti galvkrūšu un vēdera garums aptuveni vienāds. Krāsojumā nav būtisku atšķirību starp dzimumiem. Kājas sārti dzeltenīgas, vienkrāsainas. Heliceras ļoti spēcīgas, masīvas un tumšākas nekā galvkrūšu pamatkrāsa; ar helicerām jeb augšžokļiem dzeltenais maiszirneklis tver un notur dažādus mitrāju kukaiņus, kurus medī gan lakstaugu stāvā, gan krūmu(koku) lapotnē. Mūsu klimatā dzīvo dažādos mitrājos: slapjās mežmalās, purvu apmalēs, dūksnainās pļavās uz lakstaugiem un krūmāja lapotnē. Maisveida ligzdu veido satinot platu lakstauga lapu. Atrodams visā piemērotās sezonas laikā mūsu klimatā: no maija līdz septembrim.

Izplatība:

Diezgan plaši un bieži lielākajā daļā Holarktikas, tajā skaitā visā Eiropā dažāda klimata joslās sastopama maiszirnekļu dzimtas suga. Latvijā parasta suga visā teritorijā.

Apskati citas sugas:

 • attēls

  Mecynargus paetulus (O.P.-Cambridge, 1875)

 • attēls

  Pellenes tripunctatus (Walckenaer, 1802)

 • attēls

  Megalepthyphantes nebulosus (Sundevall, 1830)