lapseņzirneklis

Argiope bruennichi (Scopoli, 1772)

Argiope bruennichi (Scopoli, 1772) attēls
  • lapseņzirneklis attēls
  • lapseņzirneklis attēls

latviski: lapseņzirneklis

angliski: wasp spider

vāciski: Wespenspinne

zviedriski: getingspindel

igauniski: herilasämblik

lietuviski: paprastasis vapsvavoris

krieviski: паук-оса

Apraksts:

Ļoti uzskatāma ir auguma atšķirība starp tēviņiem un mātītēm. Tēviņi 0,6-0,8 cm gari, bet mātītes - ap 2-2,5 cm (līdz 4,5 cm kopā ar kāju garumu). Ķermeņa krāsojums gaišs un spilgts, uz vēdera mugurpuses ar tipisku dzelteni-melni-baltu šķērssvītru zīmējumu, kas atgādina lapsenes krāsojumu. Nereti svītrojuma malās ir arī tumšdzelteni vai oranži nelieli laukumi. Uz ceturtās tumšās joslas ir divi izciļņi, kas labi redzami kā tēviņiem, tā mātītēm. Galvkrūtis klātas ar sudrabainu apmatojumu. Arī garās kājas ar dažāda platuma pamīšus gaišām un tumšām gredzenveida joslām. Mātītes parasti ir manāmi spilgtāk krāsotas nekā tēviņi.
Kā visi riteņzirnekļi, lapseņzirneklis auž ieapaļas formas riteņveida tīklu - parasti garā zālē sausās vietās pļavās, mežmalās, krūmājos. Tīkla centrā ir raksturīgi raupji pavedieni, kas veido labi redzamu, īpatnēju, vairāku z-burta veida zīmējumu un kura nozīme nav pilnīgi noskaidrota; iespējams, tas kalpo laupījuma pievilināšanai. Tīklā iekļuvušos upurus lapseņzirneklis nekavējoties ietin blīvā tīmeklī un paralizē ar indīgu kodienu.
Olu kokoni nelieli, mātīte tos novieto zālē tuvu pie zemes un apsargā.

Izplatība:

Diezgan plaši Eiropā līdz Z-Āfrikai un dažviet Āzijā sastopama, liela riteņzirnekļu dzimtas suga. Latvijā tas ir viens no krāšņākajiem zirnekļiem, tomēr visai reti sastopams. Turklāt šis ir visai nesens ienācējs Latvijas zirnekļu faunā, iespējams, klimata pārmaiņu un areāla paplašināšanās dēļ.

Apskati citas sugas: