divkrāsainais sikspārnis

Vespertilio murinus (L.)

Vespertilio murinus (L.) attēls

latviski: divkrāsainais sikspārnis

angliski: parti-coloured bat

vāciski: Zweifarbfledermaus

zviedriski: gråskimlig fladdermus

igauniski: suur-nahkhiir

lietuviski: dvispalvis plikšnys

krieviski: двуцветный кожан

Apraksts:

Ķermeņa garums: 47 - 64 mm.
Apakšdelma garums: 41 - 49mm.
Auss garums: 12 - 17 mm.
Svars: 12 - 20 g.
Mazie priekšdzerokļi: 0/1.
Pazīmes:
Samērā lielu izmēru sikspārnis. Uzkrītoši divkrāsains muguras apmatojums. Matu pamatdaļa brūna, virsotnes sudrabotas vai baltas. Vēderpuse gaiši pelēka, rīkles apvidū gandrīz balta. Lidplēves, ausis un purns pelēkbrūns. Ausis platas un samērā īsas, to pakaļējā mala atlocīta un sniedzas līdz mutes kaktiņam. Auss radziņš virsotnē paplašināts un noapaļots. Spārni šauri, to lidplēves piestiprinātas pie pēdas ārējā pirksta pamata. Labi attīstīta epiblēma. Astes gals 3-5 mm sniedzās ārpus lidplēves. Vienīgā suga Latvijā, kuras mātītēm ir divi zīdekļu pāri.

Izplatība un sastopamība:

Samērā reti, V - IX (X). Ceļotājs. Ziemo, domājams, Vidus- un Dienvideiropā.

Dzīves veids:

Paslēptuves un kolonialitāte:
Vasarā 20-60 mātītes apvienojas aukļkolonijās spraugveida slēptuvēs ēku sienās vai jumtos, iespējams, arī koku dobumos. Veido jauktas kolonijas ar Natūza sikspārņiem. Viena no retajām sugām, kurai arī tēviņi veido vasaras kolonijas (Latvijā nav konstatētas).
Lidojums, barošanās biotopi:
Izlido dziļā krēslā. Medī virs atklātām vietām, pauguros, mežu klajumos- 10-40 m augstumā. Mazāk nekā sitas sugas saistīts ar mežu biotopiem. Lidojums ātrs, spēcīgs, ar mazu manevrēt spēju (līdzīgi kā vakarsikspārņiem). Skandināvijā lielpilsētās oktobrī divkrāsainā sikspārņa tēviņi bieži novērojami veicot riesta lidojumus ap augstām ēkām; šajā laikā tie izdod ļoti raksturīgus, cilvēka ausij dzirdamus riesta saucienus.

Līdzīgās sugas

  • Eptesicus nilssonii Keyserling et Blasius (ziemeļu sikspārnis)

    Tumšāka āda un apmatojums, muguras matu virsotne zeltaina, citāda ausu forma, vājāk attīstīta epiblēma un caurmērā mazāki izmēri.

Apskati citas sugas: