Priekšspārns:
Plētums 52-62 mm. Pamattonis - oranžs ar plankumiem, galos melns ar baltiem plankumiem.
Bioloģija:
Migrējoša suga. Lido V-IX(X). Pavasarī migrācija noris no Āfrikas uz Eiropu (līdz pat Z-Eiropai). Virzienā no Āfrikas dadžu raibeņi sāk lidot jau marta otrajā pusē.
Kāpuri uz usnēm un citiem kurvjziežu dzimtas augiem no ģintīm: Cirsium, Carduus, Arctium, Centaurea, Onopordum, Helianthus, Artemisia u.c. - kopumā areālā reģistrētas ap 300 dažādas barības augu sugas. Pie mums kāpuri novērojami VI-VIII. Jaunās paaudzes izšķīlušies tauriņi laikposmā no augusta beigām līdz oktobra sākumam uzsāk migrāciju pretējā virzienā līdz to galamērķiem Eiropas galējos dienvidos vai Ziemeļāfrikā.
Migrācijas kopējais garums dažādās areāla vietās ir 11'200-14'500 km.
Izplatība:
Kopumā šo tauriņu uzskata par kosmopolītisku sugu. Pie mums sastopami Āfrikas-Eiropas populācijas tauriņi.
Standarta apstākļos Latvijā bieža suga. Sastopamība pa gadiem var būt ļoti nevienmērīga. Masveidīgumu (vai retumu) noteic konkrētā gada klimatiskie un migrāciju veicinošie apstākļi.
Ierobežojošo faktoru skaitā ir izteikti vēss, lietains laiks, migrācijas virzienam spēcīgs un noturīgs pretvējš, pēkšņa aukstuma vilnis plašā areālā migrāciju sākumposmā, nelabvēlīgi apstākļi ziemošanas vietā, kā rezultātā konkrētā pavasara populācija ir maza.